Έφυγε με το διπλό από το Περιστέρι η ΑΕΚ

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 0-1 από την ΑΕΚ στο Περιστέρι, για την 22η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Σκορερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Κρίστιτσιτς. Η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Λιβάγια, όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ του Κροάτη.

Με δέκα παίχτες τελείωσαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα. Ο Ατρόμητος έχασε τον Γιακουμάκη μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, ενώ η ΑΕΚ τον Κρίστιτσιτς, ο οποίος δέχτηκε κόκκινη κάρτα.

Για τρίτο συνεχόμενο αγώνα δέχτηκε την ήττα ο Ατρόμητος που βρίσκεται στην 8η θέση με 26β, ενώ η Ένωση είναι σταθερά στην 3η θέση.

Για την ΑΕΚ ντεμπούτο πραγματοποιήσε ο Αραουχο, ο οποίος ξεκίνησε βασικος. Επίσης ντεμπούτο για την ομάδα του Περιστερίου έκανε ο Ντε Πο που πέρασε ως αλλαγή.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω- κάτω και η κατοχή να είναι μοιρασμένη.

Στο 6ο λεπτό η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στην ΑΕΚ. Ο Λόπες έκανε την εκτέλεση κορνερ, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά, με τον Κιβρακίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή τη μπάλα.

Στη συνέχεια η Ένωση είχε ελαφριά υπεροχή και προσπάθησε να διασπάσει την αμύνα του Ατρομήτου, με την ομάδα του Περιστερίου να προσπαθεί κυρίως στην κόντρα να χτυπήσει τους φιλοξενούμενους.

Στο 30ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σιμάνσκι. Μετά από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Αραούχο άφησε έξυπνα τη μπάλα να περάσει στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο Πολωνός μέσος πλάσαρε άσχημα απέναντι από τον Μέγερι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο αγώνας έγινε ροντέο, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο διαιτητής Σιδηρόπουλος, έβγαλε 8 κίτρινες κάρτες (3 για τον Ατρόμητο – 5 η ΑΕΚ).

Στην επανάληψη η πρώτη καλή ευκαιρία πραγματοποιήθηκε στο 53′ και ήταν για τον Ατρόμητο. Ο Ανδρούτσος έκανε ωραία σέντρα από τα αριστερά, βρήκε τον Γιακουμάκη στην “καρδιά” της άμυνας της ΑΕΚ και ο Ελληνας επιθετικός πήρε την κεφαλιά, όμως την έστειλε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.

Η συνέχεια βρήκε την ΑΕΚ να πιέζει τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν κλειστεί στα καρέ τους.

Στο 65ο λεπτο η ομάδα του Καρέρα άνοοξε το σκορ με τον Κρίστιτσιτς. Ο Σιμάνσκι έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, με τον Σέρβο μέσο να παίρνει την κεφαλιά και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Μέγερι (0-1).

Ο Ατρόμητος συνέχισε την αναμέτρηση με δέκα παίχτες,λόγω τραυματισμού του Γιακουμάκη σε σύγκρουση με τον Οικονόμου, με τον επιθετικό του Ατρομήτου να πέφτει αναίσθητος. Σύμφωνα με πληροφορίες για λίγο ο Γιακουμάκης είχε προσωρινή απώλεια μνήμης.

Στο 83’ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Στρούγγης, αλλά η φάση δεν μετρούσε καθώς νωρίτερα είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Η ΑΕΚ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Μάρκο Λιβάγια στο 88’, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ, αλλά ο επόπτης υπέδειξε τον Κροάτη σε θέση οφσάιντ.

Στο 93’ ο Αλμπάνης έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της Ένωσης. Ο Λόπες έδωσε στον Αλμπάνη, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μέγερι απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε και η ΑΕΚ την αναμέτρηση, μετά την αποβολή του Κρίστιτσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω καθυστερήσεων. Ο Σέρβος επιχείρησε να δεί εσκεμμένα τη δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή συμπλήρωσε επτά κίτρινες κάρτες. Πλέον, με την αποβολή θα χάσει ένα κι όχι δύο ματς.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με την Ένωση να αποχωρεί νικηφόρα από το Περιστέρι.

Κίτρινες: Κιβρακίδης, Γούτας, Κατράνης- Τσιγκρίνσκι, Αραούχο, Κρίστιτσιτς, Λιβάγια, Σιμόες, Λόπες, Σιμάνσκι, Οικονόμου

Κόκκινες: Κρίστιτσιτς

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Κατράνης, Στρούγγης, Γούτας, Χαρίσης, Μπουσουλάτζιτς (71’Μπουσουλατζιτς), Ανδρούτσος (71′ Βέλλιος), Νταβιώτης (74′ Ντε Πο), Ενσικουλού, Γιακουμάκης

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι(85′ Σαμπανάτσοβιτς), Σβάρνας Κρίστιτσιτς, Μπακάκης, Αραούχο (53′ Βέρντε), Λιβάγια(90′ Αλμπάνης)