Λαμία-Ιωνικός: Νίκη «ανάσα» για τη Λαμία

Σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος πήρε η Λαμία απέναντι στον Ιωνικό

Η Λαμία επικράτησε 2-1 του Ιωνικού στο «Αθ. Διάκος», για την 18η αγωνιστική της Super League 1.

Ρόμανιτς και Μπανγκουρά τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ η ομάδα της Νίκαιας μείωσε στο τέλος με τον Μάντζη.

Πλέον η ομάδα της Φθιώτιδας ανέβηκε στην 11η θέση έχοντας 14β, ισοβαθμώντας με τους Νικαιώτες και απομακρύνθηκαν 5 βαθμούς από τον προτελευταίο Ατρόμητο (που έχει παιχνίδι λιγότερο).

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι το εντυπωσιακό, με τις ευκαιρίες των δύο ομάδων να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ωστόσο, η Λαμία ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα. O Ρόμανιτς βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να δώσει το προβάδισμα στο σύνολο του Μιχάλη Γρηγορίου. Ακολούθησαν άλλες δύο τελικές προσπάθειες (μία για κάθε ομάδα) όμως καμία από αυτές δεν βρήκε στόχο, με το 1-0 να μένει ως σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ποιότητα του αγώνα βελτιώθηκε, με τον Ιωνικό να ψάχνει περισσότερο το γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Όμως η Λαμία ήταν εκείνη που μπόρεσε να αυξήσει το προβάδισμά της, κάνοντας το 2-0 στο 86′ με τον Μπανγκουρά.

Οι Νικαιώτες απάντησαν σχεδόν άμεσα με γκολ του Μάντζη, μειώνοντας σε 2-1, όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, με την ομάδα του Γρηγορίου να παίρνει σημαντική νίκη.

Λαμία (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (84′ Μπανγκουρά), Νούνιες, Καραμάνος (46′ Τζανδάρης), Τιρόνε (74′ Αντέτζο), Ρόμανιτς, Αραμπούλι (74′ Τσούκαλος).

Ιωνικός (Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Ρομαό (70′ Mατσούκας), Κάνιας, Λένις (87′ Μάναλης), Άοσμαν, Καμπράλ (70′ Μάντζης), Τουράμ.