Bundesliga: Διέλυσε τη Γκλάντμπαχ η Λεβερκούζεν

Μεγάλες νίκες για Λεβερκούζεν και Φράιμπουργκ κόντρα σε Γκλάντμπαχ και Ντόρτμουντ, αντίστοιχα

Για την δεύτερη αγωνιστική της Bundesliga η Γκρόιτερ Φιρτ έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Αρμίνια Μπίλεφελντ, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ και η Χέρτα Βερολίνου ηττήθηκε με 1-2 από την Βόλφσμπουργκ. Η Μπόχουμ νίκησε με 2-0 τη Μάιντς και τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Φράιμπουργκ, καθώς πήρε τη νίκη με αντίπαλο τη Ντόρτμουντ με 2-1 και η Μπάγερ Λεβερκούζεν έδωσε παράσταση για έναν ρόλο στην νίκη της με 4-0 κόντρα στη Γκλάντμπαχ.

Η Αρμίνια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Κλος στο 45′, ενώ ο Χργκότα με εκτέλεση πέναλτι στο 50′ έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Γκρόιτερ. Στην Φρανκφούρτη η Άιντραχτ παρόλο που έχασε σημαντικές ευκαιρίες έμεινε στο μηδέν κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Με σκόρερ τους Χόλτμαν στο 21′ και Πόλτερ στο 56′ η Μπόχουμ νίκησε εύκολα την Μάιντζ.

Η Φράιμπουργκ έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής καθώς νίκησε με 2-1 τη Ντόρτμουντ. Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με τον Γκρίφο στο 6ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα της στο 53′ με τον Σάλαϊ. Το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να φτάσει στην μείωση του σκορ με το αυτογκόλ του Κέιτελ στο 59′.

Στο Βερολίνο η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στην ομώνυμη Χέρτα. Η Χέρτα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λουκεμπάγιο στο 60′. Η Βόλφσμπουργκ ισοφάρισε το παιχνίδι με τον Μπακού στο 74′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Ενμετσά στο 88′.

Στο Λεβερκούζεν η Μπάγερ πέρασε ένα εύκολο βράδυ κόντρα στην Γκλάντμπαχ. Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν στο 3ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σομέρ. Η καταιγιστική Μπάγερ σκόραρε για δεύτερη φορά με το τέρμα του Σικ στο 8ο λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιαμπί στο 55′. Το τελικό 4-0 έγραψε ο Αμίρι στο 87ο λεπτό.