Premier League: Συνέτριψε τη Νόριτς η Μάντσεστερ Σίτι

Πλήρωσε τα «σπασμένα» η Νόριτς για την ήττα της Μάντσεστερ Σίτι, πρώτη νίκη και για Άστον Βίλα

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά την ήττα από την Τότεναμ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, υποδέχθηκε σήμερα τη Νόριτς στο «Έτιχαντ», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στην Premier League και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα, συντρίβοντας την ομάδα του Ντάνιελ Φάρκε με 5-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με το αυτογκόλ του (τερματοφύλακα) Τιμ Κρουλ, ενώ το έργο των γηπεδούχων έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 22΄, όταν ο Τζακ Γκρίλις πέτυχε το πρώτο γκολ του με τη φανέλα της Σίτι στο εντός έδρας ντεμπούτο του. Ο Δημήτρης Γιαννούλης συμπεριλήφθηκε στην ενδεκάδα της Νόριτς και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο από τον Μπαλί Μούμπα, ενώ ο Χρήστος Τζόλης ήταν στην αποστολή των «καναρινιών», αλλά δεν αγωνίστηκε.

Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε και η Άστον Βίλα που επιβλήθηκε 2-0 της Νιούκαστλ στο Μπέρμιγχαμ, με τον Ντάνι Ινγκς να «ανοίγει το σκορ» για τους «χωριάτες» με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι, ενώ σφράγισε τη νίκη με τον Ελ Γκάζι.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής, Κρίσταλ Πάλας και Μπρέντφορντ κόλλησαν στο 0-0.

Η Λιντς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Έβερτον εντός έδρας. Οι «τόφις» πήραν δις το προβάδισμα στο σκορ, αλλά τα «παγώνια» απάντησαν ισάριθμες φορές και πανηγύρισαν το πρώτο βαθμό τους στην τρέχουσα σεζόν της Premier League.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ έκανε το 2Χ2 απέναντι στη Μπέρνλι. Περισσότερα εδώ

Σάββατο (21/8)

Λίβερπουλ-Μπέρνλι 2-0 (18′ Ζότα, 69′ Μανέ)

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ 2-0 (45’+3′ Ινγκς, 62′ πεν. Ελ Γκάζι)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 0-0

Λιντς-Έβερτον 2-2 (41′ Κλιχ, 72′ Ραφίνια – 30′ πεν. Κάλβερτ-Λιούιν, 50′ Γκρέι)

Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς 5-0 (7′ αυτ. Κρουλ, 22′ Γκρίλις, 64′ Λαπόρτ, 71′ Στέρλινγκ, 84′ Μαχρέζ)

Μπράιτον-Γουότφορντ (19:30)