Premier League : Έδειξε σφυγμό η Τσέλσι

Εκδικήθηκε για τον αποκλεισμό της η Τότεναμ.

Για την 27η αγωνιστική της Premier League, η  Τσέλσι πήρε το δεύτερο σερί τρίποντο νικώντας την Λέστερ με 3-1,  η Τότεναμ μετά τον αποκλεισμό από τη Μίλαν νίκησε 3-1 την Νότιγχαμ.

Η Τσέλσι με την νίκη της επι της Λέστερ με 3-1 στο «King Power Stadium» πήραν τη δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα .

O Τσίλγουελ στο 11′ έδωσε κεφάλι στο σκορ για την Τσέλσι . Στο 34’ οι Λονδρέζοι είδαν τον Φελιξ να βάζει γκολ αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Πάτσον Ντάκα ισοφάρισε σε 1-1. Η Τσέλσι βρήκε την  απάντηση στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έντσο Φερνάντες με υπέροχη ασίστ βρήκε τον Χάβερτς για το 2-1.

Ο Κόβατσιτς στο 77′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Τότεναμ νίκησε 3-1 τη. Νότιγχαμ Φόρεστ και ξέφυγε στο +6 από την πέμπτη Λίβερπουλ.Ο  Κέιν στο 19’ και στο 35’ βρήκε δίχτυα για το 2-0.

Στο 62’ έκανε το 3-0 ο Σον, με τη Νότιγχαμ στο 81’ να βρίσκει το γκολ της τιμής για το 3-1, που παρέμεινε ως το τέλος. σφύριγμα του διαιτητή, αφού ο

Σπουδαία νίκη για την Έβερτον,  με 1-0 την Μπρέντφορντ σκόρερ  ο ΜακΝιλ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα πλεον είναι στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 2-2 έμεινε η Λιντς με την Μπράιτον .