Bundesliga: Νίκες για Μπάγερν Μονάχου, Λεβερκούζεν και Μάινζ

Εύκολες νίκες πήραν οι Μπάγερν Μονάχου, Λεβερκούζεν και Μάινζ

Για την 3η αγωνιστική της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου, Μπάγερ Λεβερκούζεν και Μάινζ μετέτρεψαν τις αναμετρήσεις τους σε εύκολη υπόθεση, καθώς επιβλήθηκαν αντίστοιχα, με 5-0 της Χέρτα, 3-0 της Γκρόιτερ Φιρτ και 1-4 της Άουγκσμπουργκ.

Στο Άουγκσμπουργκ, η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέλυσε με 1-4 την τοπική ομάδα. Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε νωρίς με δύο αυτογκόλ από τον Ιάγκο στο 3′ και τον Νιντερλέχτερ στο 14′. Στο 30′ ο Νιντερλέχτερ πήρε το αίμα του πίσω και μείωσε σε 1-2. Η ανωτερότητα της Λεβερκούζεν ήταν εμφανής και ο Σικ στο 75′ κλείδωσε την νίκη για τις Ασπιρίνες. Το τελικό 1-4 έγραψε ο Βιρτζ στο 81′ μετά από υποδειγματική αντεπίθεση.

Στο Ράιν Ένερτζι, η Κολώνια νίκησε με 2-1 την Μπόχουμ σε παιχνίδι που μπήκαν και τα τρία τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η γηπεδούχος πήρε κεφάλι στο σκορ στο 82′ με τον Σαμπ, έκανε δύο τέρματα της με τον Λεπερλέ στο 91′ ενώ η Μπόχουμ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 94′ με τον Ζόλερ.

Στο Μέβα Αρίνα η Μάινζ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ κάτι που αποδεικνύει και το τελικό 3-0. Ο Λουκόκι στο 15′ και ο Σάλαϊ στο 18′ έδωσαν ισχυρό προβάδισμα στην Μάινζ ενώ ο Στόγκερ στο 92′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Στην Μερσεντές Μπενζ Αρίνα, η Φράιμπουργκ έφυγε με το “διπλό” με 2-3 από την Στουτγκάρδη. Η Φράιμπουργκ ξεκίνησε εκπληκτικά και σκόραρε τρεις φορές στα 28 πρώτα λεπτά με τον Γιονγκ στο 3′ και το 9′ και τον Χόλερ στο 28′. Η Στουτγάρδη αναπτέρωσε της ελπίδες της με το γκολ του Μαυροπάνου στο 45′ ενώ το τέρμα του Γκαντιουρί στο 45+2′ δεν ήταν αρκετό.

Στην Σούκο Αρίνα, Αρμίνια Μπίλεφελντ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης έμειναν ισόπαλες με 1-1. Ο Χάουγκε έκανε το 1-0 στο 22ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα αλλά ο Βίμερ με σουτ εκτός περιοχης στο 86′ έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν το παιχνίδι της Μπάγερν Μονάχου με την Χέρτα Βερολίνου με την πρωταθλήτρια να παίρνει τη νίκη με 5-0. Ο Τόμας Μίλερ στο 6′ άρχισε τον χορό των γκολ, ενώ ο Λεβαντόφσκι πήρε το όπλο του και πυροβόλησε στο 35′. Ο Μουσιάλα στο 49′ και ο Λεβαντόφσκι στο 70′ με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των Βαυαρών. Ο Λεβαντόφσκι ολοκλήρωσε το χατ τρικ στο 84′ και έκλεισε το σκορ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 27/8

Ντόρτμουντ-Χόφενχαϊμ 3-2 (49’ Ρέινα, 69’ Μπέλινγχαμ, 90’+1’ Χάαλαντ – 61’ Μπάουμγκαρντνερ, 90’ Νταμπούρ)

Σάββατο 28/8

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 2-3 (45’+1’ Μαυροπάνος, 45’+3’ Αλ Γκαντιούι – 3’, 9’ Γου Γιονγκ, 28’ Χέλερ)

Μάιντς-Γκρόιτερ Φιρτ 3-0 (15’ Λουκοκί, 18’ Τσάλαϊ, 90’+3’ Στέγκερ)

Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-4 (30’ Νίντερλεχνερ – 3’αυτ. Ιάγκο, 14’αυτ. Νίντερλεχνερ, 75’ Σικ, 81’ Βιρτς)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (86’ Βίμερ – 22’ Χάουγκε)

Κολωνία-Μπόχουμ 2-1 (82’ Σάουμπ, 90’+1’ Λέμπερλε – 90’+4’ Τσόλερ)