Λίβερπουλ – Τσέλσι: Ισόπαλο το ντέρμπι στο Άνφιλντ

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε, έβαλε την Τσέλσι στα καρέ της, όμως οι Λονδρέζοι άντεξαν αν και έπαιζαν με 10 παίκτες

Το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Premier League δεν έβγαλε νικήτρια, με τη Λίβερπουλ και την Τσέλσι να μένουν στο 1-1 στο Άνφιλντ και να διατηρούν το αήττητό τους στο πρωτάθλημα, έχοντας αμφότερες από 2 νίκες και μία ισοπαλία.

Οι “μπλε” προηγήθηκαν στο 22′ με τον Χάβερτς και οι “κόκκινοι” ισοφάρισαν με τον Σαλάχ στο 45+5′ με εύστοχο πέναλτι. Με δέκα από το 45+3′ έπαιζε η ομάδα του Τούχελ από την αποβολή του Τζέιμς

Μετά το πρώτο 15λεπτο όμως η Τσέλσι ισορρόπησε και ευτύχησε στην επικίνδυνη στιγμή της στα αντίπαλα καρέ, ο Ρις Τζέιμς εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Χάβερτς με άπιαστη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Άλισον.

Το γκολ αυτό επηρέασε αρνητικά τους γηπεδούχους και αντίθετα ανέβασε την ψυχολογία των μπλε που βρήκαν ανοιχτούς χώρους στην κόντρα και στο 35′ άγγιξαν και δεύτερο γκολ μέσω ταχύτατης αντεπίθεσης, με τον Λουκάκου να τροφοδοτεί τον Μάουντ και να στέλνει τη μπάλα άουτ με πλασέ.

Το γκολ δεν σταμάτησε τους “κόκκινους” και ο Ματίπ έστειλε αρχικά τη μπάλα στο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά και στη συνέχεια ο Τζέιμς σταμάτησε τη μπάλα πάνω στη γραμμή σε πλασέ του Μανέ στο 45+3′. Μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR, ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ και αποφάσισε να δώσει πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Τσέλσι, που βρήκε τη μπάλα με το χέρι του πάνω στη γραμμή.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε τον Μεντί από την άλλη γωνία, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και να ευστοχήσει σε 20ο διαδοχικό πέναλτι για την Λίβερπουλ σε ματς Premier League.

Το δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος για τους «κόκκινους» που είχαν 12 τελικές προσπάθειες, αλλά κανένα γκολ.

Μάλιστα, ο Ματέο Κόβασιτς θα μπορούσε να δώσει και τη νίκη στην ομάδα του Τόμας Τούχελ, αλλά ο Άλισον έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ στο 84’. Ο Γιούργκεν Κλοπ πέρασε στο 87’ στο ματς και τον Κώστα Τσιμίκα, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι στο ισόπαλο αποτέλεσμα.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (86′ Τσιμίκας), Φαμπίνιο, Χέντερσον (74′ Τιάγκο), Έλιοτ, Μανέ, Σαλάχ Φιρμίνο (43′ Ζότα)

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Ζορζίνιο (87′ Τσαλόμπα), Καντέ (46′ Κόβατσιτς), Αλόνσο, Μάουντ, Λουκάκου, Χάβερτς (46′ Τιάγκο Σίλβα)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας στην Premier League:

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στη φετινή Premier League είχε η Γουέστ Χαμ, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες να προηγείται δύο φορές απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου αλλά να αποτυγχάνει να κάνει το “3 στα 3” καθώς δέχτηκε ισάριθμες φορές την ισοφάριση για να διαμορφωθεί το τελικό 2-2 στο φινάλε.

Στο Κάροου Ρόουντ, η Νόριτς παρατάχτηκε χωρίς τους δύο Έλληνες, Γιαννούλη και Τζόλη και παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τον πρώτο βαθμό/βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα, με την Λέστερ να επικρατεί με 1-2 και να πανηγυρίζει το δεύτερο τρίποντό της στις πρώτες τρεις αγωνιστικές.

Το πρώτο από τα δύο γκολ των Κυπελλούχων Αγγλίας είχε μάλιστα την υπογραφή του Τζέιμι Βάρντι, με τον κανονιέρη της Λέστερ να βρίσκει δίχτυα σε εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος μετά από 11 ματς.

Η Έβερτον έφυγε με τους τρεις πόντους από την έδρα της Μπράιτον με τα γκολ των Ντεμαράι Γκρέι και Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν (2-0) και συνεχίζει την αήττητη πορεία της στην εκκίνηση του πρωταθλήματος (2 νίκες – 1 ισοπαλία) ενώ χωρίς νικήτρια έληξαν οι αναμετρήσεις Άστον Βίλα – Μπρέντφορντ και Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Σάββατο 28/8

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 5-0 (7’ Γκιουντογκάν, 12’, 84’ Τόρες, 43’ Ζεσούς, 53’ Ρόντρι)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 1-1 (13’ Μπουεντία – 7’ Τόνεϊ)

Μπράιτον-Έβερτον 0-2 (41’ Γκρέι, 58’πέν. Κάλβερτ-Λιούιν)

Νιουκάστλ-Σαουθάμπτον 2-2 (55’ Γουίλσον, 90’+1’ Σεντ-Μαξιμίν – 74’ Ελιουνούσι, 90+7’ πέν. Γουόρντ-Πράουζ)

Νόριτς-Λέστερ 1-2 (44’πέν. Πούκι – 8’ Βάρντι, 76’ Αλμπράιτον)

Γουέστ Χαμ-Κρίσταλ Πάλας 2-2 (39’ Φορνάλς, 68’ Αντόνιο – 58’, 70’ Γκάλαχερ)

Λίβερπουλ-Τσέλσι 1-1 (45’+5’πέν. Σαλάχ – 22’ Χάβερτς)