Bundesliga: Νίκες για Ντόρτμουντ και Λεβερκούζεν, σκόνταψε η Λειψία

Άνετες νίκες για Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ, στο -1 από την κορυφή η Ντόρτμουντ, ενώ την ήττα γνώρισε η Λειψία

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga, οι Ντόρτμουντ, Γκλάντμπαχ και Λεβερκούζεν πήραν τη νίκη, όπως και η Χοφενχάιμ επί της Λειψίας.

Η Ντόρτμουντ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά λύγισε εντός έδρας την αντίσταση της Στουτγκάρδης με 2-1 και πλησίασε στον έναν πόντο στην κορυφή την Μπάγερν Μονάχου, η οποία ηττήθηκε χθες από την Αουγκσμπουργκ. Η Μπορούσια για ένα ακόμη ματς χωρίς τον τραυματία Ερλινγκ Χάαλαντ στην ενδεκάδα της, προηγήθηκε στο 56′ με τον Μάλεν, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 63ο λεπτό με τον Μασίμο και στο 85′ ο Μάρκο Ρόις χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

H Λειψία δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Χoφενχάιμ με 2-0. Σαμασέκου και Νταμπούρ οι σκόρερ για τους γηπεδούχους, έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν στην 4η θέση οι φιλοξενούμενοι.

Εύκολο απόγευμα είχε η Γκλάντμπαχ η οποία επικράτησε με το ευρύ 4-0 απέναντι στην Γκρόιτερ Φίρτ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Χόφμαν ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα. Στην 7η θέση με 18 βαθμούς πλέον η Γκλάντμπαχ, έχοντας συγκάτοικο την Λειψία. Παραπαίουν οι «νεοφώτιστοι» οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη έπειτα από 12 αγώνες, και πλέον πρέπει να ανέβουν ένα βουνό αν θέλουν να παραμείνουν στην κατηγορία

Με τέρμα του Αντλί στο 4ο λεπτό η Λεβερκούζεν νίκησε εντός έδρας με 1-0 τη Μπόχουμ, ενώ η Βόλφσμπουργκ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Μπίλεφελντ, κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με δύο τέρματα σε δύο λεπτά, για το τελικό 2-2.

Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 2-1 (23΄ Πέντερσεν, 36΄ Χαν – 38΄ Λεβαντόφσκι)

Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη 2-1 (56′ Μάλεν, 85′ Ρόις-63′ Μασίμο)

Λεβερκούζεν-Μπόχουμ 1-0 (4′ Αντλί)

Γκλάντμπαχ-Γκρόιτερ Φιρτ 4-0 (9′, 57′ Χόφμαν, 28′ Νόιχαους, 44′ Πλεά)

Χοφενχάιμ-Λειψία 2-0 (12′ Σαμασέκου, 68′ Νταμπούρ)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Βόλφσμπουργκ 2-2 (11′ Οκουγκάβα, 54′ πεν. Κλος-62′ Βέγκχορστ, 63′ Νμενσά)