Ligue1: Τρίποντο για την Παρί, παρθενικό γκολ για τον Μέσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε της Ναντ, με το πρώτο γκολ του Μέσι στο πρωτάθλημα

Για την 14η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νάβας από το 65’, πήρε τη νίκη με 3-1 επί της Ναντ στο «Παρκ Ντε Πρενς».

Η Παρί Σεν Ζερμέν καθόλη την διάρκεια του αγώνα είχε την μπάλα στα πόδια της, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανοίξει το σκορ με τον Εμπαπέ μόλις στο 2’, έπειτα από ένα μακρινό σουτ του Παρέδες.. Όσο περνούσαν τα λεπτά, αν και η πλάστιγγα ήταν υπέρ των «Παριζιάνων» χαλάρωσαν, καθώς ο Νάβας στο 65’ έριξε τον αντίπαλό του, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα. Η Ναντ ισοφάρισε στο 76′ με τον Ραντάλ Κολό Μουανί.

Στο τέλος οι «πρωτευουσιάνοι» έστω και με παίκτη λιγότερο, έφυγαν με το… χαμόγελο, διότι κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο» με το αυτογκόλ του Απιά στο 82’ και το τέρμα του Λιονέλ Μέσι στο 87′.

Χρειάστηκαν 14 αγωνιστικές για να βρει δίχτυα με τη νέα του ομάδα στο πρωτάθλημα ο Αργεντινός σταρ και συνολικά έχει πετύχει πλέον τέσσερα γκολ με τους Παριζιάνους, αφού έχει ήδη τρία στο Champions League, κόντρα σε Σίτι και Λειψία (Χ2).