Bundesliga: Νίκη με ανατροπή για τη Ντόρτμουντ στη Φρανκφούρτη

Η Ντόρτμουντ νίκησε με ανατροπή την Άιντραχτ Φρανκφούρτης και πήγε στο -6 από τη Μπάγερν.

Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης μειώνοντας την την διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς.

Στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής, Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Μπορούσια Ντόρτμουντ χάρισαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι στους θεατές με τους Βεστφαλούς να φεύγουν νικητές, ολοκληρώνοντας την ανατροπή από 0-2 σε 2-3. Οι “Αετοί” πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με τον Μπόρε στο 14′ και στο 25′. Η Μπορούσια στη συνέχεια πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Άιντραχτ και τον εξαιρετικό Κέβιν Τραπ. Εν τέλει βρήκε τον τρόπο στο 71ο λεπτό με τον Αζάρ και ενέτεινε την προσπάθεια της. Το τέρμα της ισοφάρισης πέτυχε ο Μπέλιγχαμ στο 87ο λεπτό και στο Νταχούντ 89′ ολοκλήρωσε την ανατροπή, μειώνοντας τη διαφορά στους έξι βαθμούς από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Στο Φιρθ, Γκρόιτερ και Στουτγκάρδη έμειναν ισόπαλες με 0-0 με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.

Στη red bull arena, Λειψία συνέτριψε με 4-1 τη Μάιντς. Το σκορ άνοιξε ο Αντρέ Σίλβα στο 21ο λεπτό και Σομποσλάι έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του στο 47′. Η Μάιντς μείωσε στο 57′ με τον Λι για να έρθει ο Ενκουκού στο επόμενο λεπτό να κάνει το 3-1. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Αντρέ Σίλβα στο 61′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στην Μπάι Αρίνα,  Λεβερκούζεν και Ουνιόν Βερολίνου μοιράστηκαν το βαθμό της ισοπαλίας στο τελικό 2-2 σε ένα παιχνίδι που είχε ανατροπές και υπέροχα γκολ. Ο Σικ στο 38ο λεπτό έβαλε μπροστά τις “ασπιρίνες” και ο Πρόμελ 45′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής στο 50 ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Ουνιόν με τον Τα στο 84′ να σώζει τον βαθμό για τη Μπάγερ.

Στο Γιουρόπα Πάρκ Στέιντιουμ, η Φράιμπουργκ στο 87′ έχασε τη νίκη από τη Μπίλεφελντ (1-1). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα με τον Χάμπερερ στο 6ο λεπτό και και τον Γουόν στο 46ο. Η Αρμίνια ξαναμπήκε στο παιχνίδι με τον Οκουγκάβα στο 60 και πήρε τον σημαντικό για αυτήν βαθμό στο 87′ με δράστη τον Λάσμε.

Στην Πρι Ζίρο Αρίνα, η Χόφενχαϊμ επικράτησε με 3-1 της Άουγκσμπουργκ και συνέχισε την πολύ καλή πορεία της στο πρωτάθλημα. Η Άουγκσμπουργκ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Γκρέγκοριτς στο 5ο λεπτό, η αντίδρασή της Χόφενχαϊμ δεν άργησε να έρθει και αρχικά ισοφάρισε με τον Μπεμπού στο 38ο λεπτό και έκανε την ανατροπή έξι λεπτά αργότερα. Ο Ρουμ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.