Κάλιαρι-Ίντερ: Με ανατροπή το τρίποντο των «νερατζούρι»

Η Κάλιαρι έβαλε δύσκολα στην Ίντερ, με την ομάδα του Κόντε ωστόσο να παίρνει τη νίκη με ανατροπή.

Στη Σαρδηνία η Ίντερ με ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, με 1-3 κόντρα στην Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη. Έτσι, οι «νερατζούρι» παραμένουν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με 24 βαθμούς, μετά από 11 παιχνίδια. Η Κάλιαρι βρίσκεται στην 12η θέση με 12 βαθμούς.

Στον αγώνα η Ίντερ ήταν η κυρίαρχος από το πρώτο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε τα βρήκανε σκούρα για 77 λεπτά, απέναντι στην καλοστημένη άμυνα των γηπεδούχων, αλλά και στον Αλέσιο Κράνιο, που κράτησε ανέπαφη την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις.

Η Κάλιαρι ευτύχησε να προηγηθεί λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Στο 42′ ο Σότιλ με διπλή προσπάθεια, νίκησε με υπέροχο αριστερό διαγώνιο σουτ τον Χαντάνοβιτς για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Ίντερ συνέχισε να απειλεί και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 77′ ο Μπαρέλα εκμεταλλεύτηκε το όχι μακρινό διώξιμο με γροθιές του Κράνιο, μετά από εκτέλεση κόρνερ και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ντ’Αμπρόζιο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ με πάσα, ο Μπαρέλα έκανε την σέντρα και ο Ιταλός μέσος, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε για το 1-2.

Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Ρομέλου Λουκάκου που έφυγε στην αντεπίθεση, με όλη την Κάλιαρι ψηλά και τον τερματοφύλακα εκτός εστίας, ο Βέλγος με κούρσα πίσω από το κέντρο βρήκε δίχτυα σε κενή εστία στο 94ο λεπτό.

Κάλιαρι: Κράνιο, Φαράγκο (68′ Κλάβαν), Βαλουκίεβιτς, Καρμπόνι (89′ Σιμεόνε), Λυκογιάννης, Μάριν, Ρογκ, Τζάπα, Πέδρο, Σοτίλ (68′ Ναντέζ), Παβολέτι (75′ Τσέρι)

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φρά, Μπαστόνι (72′ Μαρτίνες), Νταρμιάν (58′ Γιανγκ), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (46′ Χακίμι (83′ Ντ’Αμπρόζιο)), Έρικσεν (58′ Σένσι), Λουκακού, Σάντσες

Το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

Σασουόλο – Μπενεβέντο 1-0 (7′ πεν. Μπεράρντι)

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου

Κροτόνε – Σπέτσια 4-1 (7′, 90+7′ Μεσίας, 49′ Ρέκα, 56′ Ε. Ενρίκε / 18′ Φαρίας)

Τορίνο – Ουντινέζε 2-3 (66′ Μπελότι, 67′ Μποναζόλι / 24′ Πεσούτο, 54′ Ντε Πολ, 69′ Νεστορόφσκι)

Λάτσιο – Βερόνα 1-2 (56′ Καϊσέδο / 45′ αυτ. Λαζάρι, 67′ Ταμέζε)