Χόρεψε στη βροχή με εξάρα ο Ολυμπιακός!

Ένας απίστευτος Ολυμπιακός συνέτριψε με εξάρα τη Λαμία στην έδρα της!

Νικητής με 0-6 έφυγε από το «Αθανάσιος Διάκος» ο Ολυμπιακός κόντρα στη Λαμία για τη 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, λόγω της βροχής στην πόλη της Φθιώτιδας, έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση, με την οποία φτάνουν τους 28 βαθμούς, παραμένοντας στην κορυφή.

Αυτή είναι η πιο ευρεία εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στην ιστορία του στο πρωτάθλημα, μαζί με το διπλό στην έδρα του Αιγάλεω το 1973 με το ίδιο σκορ. Ενώ είναι το ευρύτερο διπλό του από καταβολής επαγγελματικού πρωταθλήματος.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης στο 13’, ο Γιαν Εμβιλά στο 34’, ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 35’, ο Χιλάλ Σουντανί με πέναλτι στο 82’ ο Ούγκο Κάιπερς στο 83’ και ο Γιώργος Μασούρας στο 87’!

Από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο και έξι διαφορετικοί σκόρερ!

Μάλιστα, για τους Εμβιλά, Σουντανί και Κάιπερς ήταν τα πρώτα τους φετινά γκολ (ο Σουντανί είχε σκοράρει και πέρυσι)!

Στο 64’ ο Ντέλετιτς έχασε πέναλτι για τη Λαμία. Ενώ ο Σαραμαντάς άφησε τους γηπεδούχους με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε στη φάση του πέναλτι του Ολυμπιακού στο 81’.

Επόμενο παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, την προσεχή Τετάρτη 16/12 κόντρα στην ΑΕΚ, το οποίο είναι εξ αναβολής από την 1η αγωνιστική.

Το ματς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Σα κάτω από τα δοκάρια τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα, Μπουχαλάκης, Εμβιλά στον άξονα, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας στα άκρα, Τιάγκο Σίλβα μεσοεπιθετικά και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Μπάμπης Τεννές, με 3-4-3 και τον Θεοδωρόπουλο στο τέρμα, Αντέτζο, Τζανετόπουλο, Σιούλη στην άμυνα, Προβυδάκη, Σαραμαντά στα άκρα, Μπουλούλης, Παλαβαντισβίλι στο κέντρο, Ντέλετιτς, Ρόμανιτς, Αραμπούλι στην επίθεση.

Εμφανής η ανωτερότητα του Ολυμπιακού σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκοι» δημιουργούσαν συνεχώς φάσεις, φτάνοντας ήδη πριν το ημίχρονο σε σκορ νίκης, ενώ δεν ανησύχησαν από τις λίγες φάσεις των γηπεδούχων.

Στο 6’ η Λαμία έκανε την πρώτη της ευκαιρία, με τον Ντέλετιτς που αφού έκανε κίνηση από αριστερά, έκανε το γύρισμα και με τον Σα εξουδετερωμένο, ο Εμβιλά έδιωξε σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν που έκανε τις ευκαιρίες. Στο 7’ ο Μασούρας γύρισε από αριστερά, αλλά ο Σαραμαντάς πρόλαβς να διώξει προ του Ραντζέλοβιτς, ένα λεπτό μετά όταν ύστερα από σέντρα του Χολέμπας, ο Ελ Αραμπί «τσίμπησε» τη μπάλα που όμως κατέληξε άουτ και στο 10’ όταν ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Εμβιλά.

Και τελικά, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 13’. Ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Σεμέδο πήγε για την κεφαλιά και συγκρούστηκε με τον Θεοδωρόπουλο που απομάκρυνε και στη συνέχεια, ο Μπουχαλάκης έπιασε κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 34’ ήρθε το δεύτερο γκολ. Μετά από ωραία ανάπτυξη του Ολυμπιακού και σέντρα του Χολέμπας, οι αμυντικοί απομάκρυναν, η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά έξω από την περιοχή, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό και την έστειλε στο παραθυράκι του Θεοδωρόπουλου για το 0-2.

Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε εκεί. Ένα λεπτό μετά, στο 35’, Χολέμπας και Μασούρας συνεργάστηκαν από αριστερά, ο δεύτερος σέντραρε στη μικρή περιοχή, ο Ελ Αραμπί ακούμπησε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στα δίχτυα για το 0-3.

Οι γηπεδούχοι πήγαν να βρουν αντίδραση και στο 40’ ο Ντέλετιτς σούταρε εκτός περιοχής, με τον Σα να μαζεύει.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγώνα τον Πέπε αντί του Εμβιλά.

Η Λαμία έκανε τρεις ευκαιρίες. Την πρώτη στο 53’ όταν ο Σα μπλόκαρε σέντρα του Τσούκαλου, τη δεύτερη δύο λεπτά μετά, όταν ο Αραμπούλι έκανε άστοχο σουτ και στο 56’ μετά από σέντρα του Τσούκαλου, ο Βασιλακάκης πλάσαρε άστοχα.

Στο 63’ ο Βάτσιος καταλόγισε πέναλτι για τη Λαμία. Σε μια ανύποπτη φάση, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ραντζέλοβιτς μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 64’ ο Ντέλετιτς στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια ο ίδιος πήγε για κεφαλιά αλλά ήταν έμμεσο φάουλ, μιας και δεν βρήκε τη μπάλα άλλος παίκτης στο μεταξύ.

Εκείνη τη στιγμή, ο προπονητής του Ολυμπιακού φρέσκαρε τα πρόσωπα στην ενδεκάδα, καθώς οι Σουντανί, Ανδούτσος και Αβραάμ πέρασαν αντί των Ελ Αραμπί, Ραφίνια και Σεμέδο (που ένιωθε ενοχλήσεις).

Στο 70’ ο Μασούρας έβγαλε για τον Σουντανί, αλλά ο Τζανετόπουλος επενέβη και παραχώρησε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Κάιπερς πέρασε αντί του Τιάγκο, περνώντας στην κορυφή, με τον Σουντανί να γυρίζει δεκάρι.

Στο 77’ ο Σουντανί σούταρε από καλή θέση, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

Ένα λεπτό μετά, σε προσπάθεια του Ραντζέλοβιτς, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σαραμαντά, με τον διαιτητή αφού πήγε στο VAR καταλόγισε πέναλτι. Αυτό, κόστισε τη δεύτερη κίτρινη στον Σαραμαντά που άφησε τη Λαμία με 10 παίκτες.

Το πέναλτι εκτέλεσε στο 82’ ο Σουντανί κάνοντας το 0-4. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ σε εκτός έδρας αγώνα, αλλά και πρώτο μετά τον τραυματισμό του.

Ένα λεπτό μετά, ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Κάιπερς έπιασε ωραία κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, κάνοντας το 0-5.

Δεν αρκούσε όμως αυτό. Στο 87’ ο Ανδρούτσος έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Μασούρας έκανε την προβολή για το 0-6!

Στο 90’+3’ ο Ραντζέλοβιτς αστόχησε σε σουτ.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Ζιούλης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Παλαβαντισβίλι (46’ Τσούκαλος), Μπουλούλης (46’ Βασιλακάκης), Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι (85’ Βλαχομήτρος)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (66’ Ανδρούτσος), Σεμέδο (66’ Παπαδόπουλος), Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Πέπε), Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (75’ Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Ελ Αραμπί (62’ Σουντανί)