Νάπολι – Αταλάντα: Ναπολιτάνικο πάρτι με «τεσσάρα»

Εύκολο μεσημέρι στο Σαν Πάολο για Γκατούζο και Νάπολι απέναντι στην Αταλάντα, για την 4η αγωνιστική της Serie A.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στο ιταλικό πρωτάθλημα, η Νάπολι νίκησε άνετα στην έδρα της, με 4-1 την Αταλάντα. Η Νάπολι έφτασε τους 8 βαθμούς, ανεβαίνοντας προσωρινά στην 3η θέση. Στους 8 βαθμούς και τη δεύτερη θέση η Αταλάντα.

Ο Λοζάνο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με πλασέ μέσα από την περιοχή, ύστερα από γύρισμα από τα δεξιά, στο 23′. Ο Μεξικανός εξτρέμ σκόραρε ξανά, μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα στο 27′. Ο Μάρτενς πήρε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, έδωσε στον Λοζάνο, εκείνος μπήκε στην περιοχή και με δεξί πλασέ έκανε το 2-0.

Ο καταιγισμός από γκολ των παικτών του Γκατούζο συνεχίστηκε με τον Πολιτάνο στο 30ο λεπτό, που με ασύλληπτο μακρινό σουτ έκανε το 3-0.

Στον πίνακα των σκόρερ γράφτηκε και το όνομα του Όσιμεν, ο οποίος σκόραρε επίσης με μακρινό σουτ στο 43ο λεπτό για το 4-0. Την ασίστ στο 4ο τέρμα της Νάπολι έβγαλε ο τερματοφύλακας της ομάδας Οσπίνα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λάμερς, που σκόραρε μετά από ασίστ του Ρομέρο στο 69ο λεπτό.

Νάπολι: Οσπίνα, Χισάι, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντι Λορένζο, Ρουίζ (83′ Ντέμε), Μπακαγιόκο (75′ Μάλκουιτ), Λοζάνο, Μέρτενς (75′ Λομπότκα), Πολιτάνο (60′ Γκουλάμ), Όσιμεν (85′ Πετάγκνα).

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Παλομίνο (46′ Ντζιμσιτί), Γκόσενς (81′ Μουριέλ), Πάσαλιτς, Ντε Ρον, Ντεπάολι, Ίλισιτς (69′ Μαλινόφσκι), Γκόμεζ (55′ Λάμερς), Ζαπάτα (46′ Μοχίκα).