Champions League: «Χρυσή» ισοπαλία για Παρί στη Βεστφαλία, στο Europa η Μίλαν, εκτός Ευρώπης η Νιούκαστλ

Όλα τα αποτελέσματα της τελευταίας ημέρας της φάσης των ομίλων του Champions League.

Στην αυλαία της φετινής φάσης των ομίλων του Champions League, η Παρί Σεν Ζερμέν με τον βαθμό που πήρε από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ συνεχίζει στη φάση των «16», η Μίλαν τερμάτισε τρίτη έπειτα από μεγάλη ανατροπή κόντρα στη Νιούκαστλ που έμεινε τελευταία, ενώ Μπαρτελόνα και Πόρτο πήραν εισιτήρια πρόκρισης.

5ος όμιλος

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Λάτσιο (2-0) και με το τρίποντο που πήρε κατέκτησε τερμάτισε πρώτη στον όμιλο. Τα δύο γκολ των «ροχιμπλάνκος» πέτυχαν οι Γκριεζμλαν με πλασέ και ο Λίνο με εντυπωσιακό βολέ μέσα από την περιοχή.

Νίκη τιμής σημείωσε η τελευταία Σέλτικ απέναντι στη Φέγενορντ με 2-1, αποχαιρετώντας με θετικό τρόπο τη διοργάνωση. Ο άλλοτε εξτρέμ του Άρη, Λουίς Πάλμα έδωσε το προβάδισμα στους Σκωτσέζους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, φτάνοντας τα επτά τέρματα με τη Σέλτικ. Οι Ολλανδοί έκαναν το 1-1 στο 82′ από το σουτ του Μίντε, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ο Λαγκερμπίελκε ήταν εύστοχος για το 2-1.

6ος όμιλος

Η Ντόρτμουντ ήταν αυτή που πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο του «θανάτου» έπειτα από ματς θρίλερ με την Παρί Σεν Ζερμέν που έληξε ισόπαλο (1-1). Αυτός ο βαθμός ήταν που έδωσε την πρόκριση στη φάση των «16» στους Παριζιάνους.  Στη Βεστφαλία τα πρώτα 45 λεπτά δεν είχαν γκολ αλλά αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες. Ο Αντεγέμι ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό, με τον Γουαρέν Ζαΐρ Εμερί να φέρνει την ισορροπία στο παιχνίδι πέντε λεπτά αργότερα για το 1-1.

Η Μίλαν αν και βρέθηκε με την «πλάτη» στον τοίχο επικράτησε της Νιουκάστλ με 1-2, στέλνοντας τους Άγγλους «σπίτι» τους. Οι «καρακάξες» μπήκαν καλύτερα στο «χορτάρι» και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Στο 33’ οι παίκτες της Νιούκαστλ συνδυάστηκαν άψογα, με τον Γκόρντον να δίνει στον Μάιλι και εκείνος να τροφοδοτεί τον Ζοέλιντον, που με ασύλληπτο σουτ έστειλε τη μπάλα συστημένη στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Μενιάν. Οι «ροσονέρι» φαινόταν πως δεν μπορούσαν να απειλήσουν και τελικά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Πούλισιτς σόκαρε το «Saint James Park» για να έρθει το 86ο λεπτό που ο Τσουκουέζε πάγωσε άπαντες στο γήπεδο.

7ος όμιλος

Η Μάντσεστερ Σίτι ολοκλήρωσε με εντυπωσιακό τρόπο την παρουσία της στη φάση των ομίλων του Champions League αφού επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα με 2-3 και πέτυχε την έκτη της νίκη σε ισάριθμα ματς. Ο Πεπ Γουαρδίολα έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αναπληρωματικούς παίκτες και αυτοί τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο. Ο 20χρονος Χάμιλτον στο ντεμπούτο του με τους «πολίτες» σκόραρε με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, ενώ στο 62’ ο συνομίληκός του Όσκαρ Μπομπ  με όμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 76ο λεπτό ο παλιός ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, Χουάνγκ μείωσε σε 1-2 και ο Φίλιπς με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο επίσης πρώην ερυθρόλευκος Κάταϊ στις καθυστερήσεις.

Η Λειψία δεν είχε άγχος απέναντι στη Γιουνγκ Μπόις δεδομένου ότι ήταν ήδη περασμένη, όμως δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της και νίκησε με 2-1. Το πρώτο μέρος δεν είχε γκολ και στο 51ο λεπτό ο Σέσκο έκανε προσποίηση και μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Κόλεϊ έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία. Οι «ταύροι» αντέδρασαν και ο Φόρσμπεργκ με διαγώνιο σουτ χάρισε το τρίποντο στους Γερμανούς.

8ος όμιλος

Η Πόρτο έκανε το καθήκον της κόντρα στη Σαχτάρ, νίκησε με 5-3 και παρέμεινε στη 2η θέση του τελευταίου ομίλου. Οι «δράκοι» έγραψαν το 1-0 από την προσπάθεια του Γκαλένο, ωστόσο στο 31’ ο Ζούμπκοβ έκανε το γύρισμα και ο Σικάν εξ επαφής έκανε το 1-1. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Γκαλένο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά εκ νέου την Πόρτο. Το σύνολο του Σέχιο Κονσεισάο διεύρυνε το υπέρ του προβάδισμα από δύσκολο σουτ του Ταρεμί 73  Γύρισμα του Ζούμπκοβ και από τις κόντρες ο Εουστάκιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-2 κόντρα στην Πόρτο. Στη συνέχεια, η αναμέτρηση είχε τρελό ρυθμό, με το σκορ να μένει στο 5-3 για τους Πορτογάλους που συνεχίζουν κανονικά στην επόμενη φάση.

Η Άντβερπ μπορεί να είχε αποκλειστεί, όμως οι τρεις βαθμοί επί της Μπαρτσελόνα (3-2) πανηγυρίστηκαν σαν πρόκριση, αν και ο σύλλογος της Βαρκελώνης ήταν αυτός που πήρε την πρωτιά. Οι Βέλγοι προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό, όταν ο Γιουσούφ πίεσε τον Ρομέου μετά από κακή πάσα και ο Φερμίρεν σούταρε μέσα από την περιοχή της Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0. Οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να γράψουν το 1-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, από κοντινή εκτέλεση του Φεράν. Η Άντβερπ προσπέρασε στο 56′ με τον Γιένσεν, ο Γκουϊού έγραψε το 2-2 και τελικά λίγα λεπτά πριν το τέλος του ματς ο Ιλενικένα έδωσε τη νίκη στην ουραγό.