Champions League: Δύσκολη νίκη για Μπαρτσελόνα, ένα τέταρτο ήταν αρκετό για Μπάγερν

Με νίκες προχώρησαν Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου απέναντι σε Ντιναμό Κιέβου και Μπενφίκα.

Για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Champions League, η Μπαρτσελόνα νίκησε με 1-0 τη Ντιναμό Κιέβου και η Μπάγερν ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπενφίκα με 0-4.

Μπαρτσελόνα – Ντιναμό Κιέβου 1-0 (Πικέ 36′)

Στην Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα έκαμψε δύσκολα το εμπόδιο της Ντιναμό Κιέβου με 1-0 και μάζεψε τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζεράρ Πικέ με κεφαλιά στο 36ο λεπτό ύστερα από την σέντρα του Τζόρντι Άλμπα.

Μπενφίκα – Μπάγερν Μονάχου 0-4 (Σανέ 70′,85′, Έβερτον (αυτ) 80′, Λεβαντόφσκι 82′)

Στο Ντα Λουζ, η Μπάγερν Μονάχου έφυγε θριαμβεύτρια με 0-4 με αντίπαλο τη Μπενφίκα και έκανε το απόλυτο στο πρώτο γύρο.

Η Μπάγερν είχε δύο ακυρωθέντα τέρματα με τον Λεβαντόφσκι στο 43′ και τον Μίλερ στο 52′. Οι Βαυαροί, εντέλει άνοιξαν το σκορ με την εκτέλεση φάουλ του Σανέ στο 70′ και έκαναν δύο τα τέρματα τους με το αυτογκόλ του Έβερτον στο 80ο λεπτό μετά το κόρνερ του Γκνάμπρι.

Ο Λεβαντόφσκι στο 82′ έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ ύστερα από ωραία συνεργασία και ασίστ του Σανέ και στο 85′, ο Γερμανός εξτρέμ σκόραρε για δεύτερη φορά με ωραίο τελείωμα μετά την πάσα του Στάνισιτς υπογράφοντας το τελικό 0-4.