Champions League: Νάπολι και Μπαρτσελόνα άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς

Λεβαντόβσκι και Οσιμέν σκόραραν και άφησαν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά για τον επαναληπτικό.

Για τη φάση των “16” του Champions League, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Νάπολι με 1-1 στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” και οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της Βαρκελώνης.

Οι “παρτενοπέι” παρατάχθηκαν με τον καινούργιο τους προπονητή, Φραντσέσκο Καλτζόνα, αλλά και με τον Βίκτορ Οσιμέν να επιστρέφει για πρώτη φορά μέσα στο 2024.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Καταλανοί είχαν την κατοχή της μπάλας, μην επιτρέποντας στη Νάπολι να βρει χώρους, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν τη μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο δεν υπήρξε κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ναπολιτάνους να μπαίνουν δυνατά, διεκδικώντας ένα εντός έδρας τέρμα που θα τους έδινε το προβάδισμα.

Τελικά, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Πέδρι πάσαρε στον Λεβαντόβσκι μέσα στην περιοχή, αυτός βρήκε χώρο και σούταρε, ανοίγοντας το σκορ (0-1).

Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Οσιμέν νίκησε τον Μαρτίνεθ σε μονομαχία, ο Ισπανός έπεσε στο έδαφος και ο Νιγηριανός έκανε εύστοχη προσπάθεια από το ύψος του πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι ευκαιρίες των δύο ομάδων δεν βρήκαν στόχο και το τελικό ισορροπημένο σκορ τα αφήνει όλα ανοιχτά για τη συνέχεια.