Champions League: O Ροντρίγκο «κλείδωσε» την πρόκριση της Ρεάλ

Με δύο τέρματα του Ροντρίγκο, η Ρεάλ Μαδρίτης «κλείδωσε» την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 0-2 της Τσέλσι στο Στάνφορντ Μπριτζ και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου ματς, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League.

Στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τη Μάντσεστερ Σίτι που είχε θριαμβεύσει με 3-0 απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τσέλσι να πιέζει την Ρεάλ ωστόσο οι Μερέγχες είχαν την πρώτη κλασική ευκαιρία με το πλασέ του Ροντρίγκο στο 20ο λεπτό που κατέληξε στο δοκάρι και τις προσπάθειες των Βινίσιους (26′) και Μόντριτς (32′). Όμως, η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για την Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων αναπτύχθηκαν από τα δεξιά, ο Τζέιμς έκανε την σέντρα και ο ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής Κουκουρέγια από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει την μπάλα πάνω στον Κουρτουά.

Στο δεύτερο μέρος, η “Βασίλισσα” κλείδωσε νωρίς την πρόκριση με αποτέλεσμα το παιχνίδι να χάσει σε ρυθμό και την Τσέλσι να χάσει το μυαλό της.

Οι “Μπλε” είχαν δύο καλές ευκαιρίες με την προσπάθεια του Κάντε να σταματάει στον Μιλιτάο στο 52′ και το σουτ του Φερνάντες που έδιωξε ο Κουρτουά τρία λεπτά αργότερα.

Στο 58ο λεπτό, ο Ροντρίγκο έβαλε τέλος στα όνειρα της Τσέλσι. Ο εξτρέμ της Βασίλισσας συνεργάστηκε με τον Βινίσιους και πλάσαρε ιδανικά τον Κέπα και το τελικό 0-2 έγραψε και πάλι ο Βραζιλιάνος με τον Βαλβέρδε να βρίσκει τον Ροντρίγκο στην περιοχή και αυτός να μην λαθεύει.

Σκόρερς: 58’80’ Ροντρίγκο

Κάρτες: Κουκουρέγια, Τζέιμς, Μούντρικ – Μιλιτάο ΒΑΛΒΕΡΔΕ

Τσέλσι (Λαμπάρντ): Κέπα, Φοφανά, Τιάγκο Σίλβα, Τσάλομπα, Φοφανά, Τζέιμς, Κόβατσιτς, Φερνάντες (67′ Στέρλινγκ), Καντέ, Κουκουρέγια (68′ Μούντρικ), Γκάλαχερ (67′ Φέλιξ), Χάβερτς (77′ Μάουντ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (82′ Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα (46′ Ρούντιγκερ), Καμαβινγκά, Κρόος (76′ Θεμπάγιος), Μόντριτς, Βαλβέρδε, Ροντρίγκο (82′ Ασένσιο), Μπενζεμά (71′ Τσουαμενί), Βινίσιους