Εθνική Γυναικών: Ακόμη μια σημαντική νίκη επί της Εσθονίας

Δεύτερη πολύ σημαντική νίκη επί της Εσθονίας πέτυχε η Εθνική Γυναικών.

Η Εθνική Γυναικών πέτυχε ακόμη μια νίκη επί της Εσθονίας, αυτή τη φορά με σκορ 3-0 στο Παμπελοπονησιακό Στάδιο για την 8η αγωνιστική του 9ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2023 και έφτασε τους 13 βαθμούς στον 9ο όμιλο, στον οποίο βρίσκεται στην 4η θέση.

Στο 19ο λεπτό η Σαρρή νίκησε τη Kork σε τετ α τετ και άνοιξε το σκορ για την Εθνική Ομάδα η οποία στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου απώλεσε και άλλες δυο καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα με τις Σαρρή και Κόγγουλη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική πήρε προβάδισμα δυο γκολ καθώς στο 48ο λεπτό η Σοφία Κόγγουλη σημείωσε το 2-0 μετά από ασιστ της Παλαμά. Στο 74ο λεπτό η Πούλιου αξιοποίησε την πάσα της Σαρρή, μπήκε στην περιοχή από αριστερά με ένα όμορφο σλάλομ και πλάσαρε εύστοχα για να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

Ενδεικτικό της καλής εμφάνισης αλλά και του πάθους που είχαν οι ποδοσφαιρίστριες της Εθνικής, είναι το γεγονός ότι στη συνέχεια του αγώνα επεδίωξαν να πετύχουν και τέταρτο γκολ δημιουργώντας ευκαιρίες μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις της Εθνικής Γυναικών είναι τα δυο τελευταία παιχνίδια του προκριματικού ομίλου στις 2 και 6 Σεπτεμβρίου, με Ουαλία και Γαλλία αντίστοιχα.

Ελλάδα (Γιώργος Κυριαζής): Χατζηχαριστού, Μήτκου, Γεωργίου, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Σαρρή (81′ Κοκοτσάκη), Χαμαλίδου (66′ Σπυριδωνίδου), Νεφρού, Μωραΐτου (86′ Πίτσιου), Κόγγουλη (66′ Πούλιου), Παλαμά (66′ Κωτσάκι).

Φινλαδία (Sirje Roops): Κork, Saulep (79′ Treiberg), Räämet, Merisalu, Himanen, Brant, Toom (69′ Daut), Bannikova, Tammik, Zlidnis, Lillemäe.