Champions League: Στους «4» η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Άρσεναλ και πέρασε στους ημιτελικούς.

H Μπάγερν πέρασε στους «4» του Champions League νικώντας 1-0 στην «Allianz Arena» την Άρσεναλ. Οι «Βαυαροί» προκρίθηκαν  μετά από τρεις σερί αποκλεισμούς στην προημιτελική φάση του Champions League, και για πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια και την τελευταία χρονιά που κατέκτησε το τρόπαιο.

Στο πρώτο μέρος αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές καθώς δεν ήθελαν να δώσουν την ευκαιρία η μία στην άλλη για να κάνει πρώτη τη «ζημιά». Οι Γερμανοί όμως απείλησαν πρώτοι με τον Μουσιάλα στο 24′ ο Ραγιά ήταν σε ετοιμότητα.

Οι «κανονιέρηδες»  απάντησαν στο 31’ με τον Μαρτινέλι, όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Τούχελ πίεζε χωρίς αποτέλεσμα. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά και  στο 47′ ο Γκορέτσκα τράνταξε  το αριστερό δοκάρι του Ραγιά. Στο 63’ ο Κίμιχ έκανε το 1-0 έπειτα από την σέντρα του Γκερέιρο. Μετά το γκολ το σύνολο του Αρτέτα δεν είχε πολλές δυνάμεις για να ψάξει το γκολ ισοφάρισης και να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση.

Η Μπάγερν έκανε εξαιρετική διαχείριση των δυνάμεων και έφτασε στην νίκη και την πρόκριση στους.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Μπάγερν Μονάχου (Τούχελ, 4-2-3-1): Νόιερ – Κίμιχ, Ντάιερ, Ντε Λιχτ, Μαζράουι (76’ Κιμ Μιν Τζάε) – Λάιμερ, Γκορέτσκα – Σανέ (89’ Ουπαμεκανό), Μουσιάλα, Γκερέιρο – Κέιν

Άρσεναλ (Αρτέτα, 4-3-3): Ράγια – Γουάιτ, Γκάμπριελ, Σαλιμπά, Τομιγιάσου (86’ Ενκέτια) – Έντεγκααρντ, Ζορζίνιο (68’ Τροσάρ), Ράις – Σάκα, Χάβερτς, Μαρτινέλι (68’ Ζεσούς)