Τσέλσι – Άρσεναλ: «Σφαλιάρα» από την Άρσεναλ για τους “μπλε”

Η Άρσεναλ έφυγε με σπουδαία νίκη από το “Στάμφορντ Μπριτζ”, επικρατώντας της Τσέλσι και έκανε τεράστια ζημιά στους “μπλε” στη μάχη του Champions League

Η μάχη για την τετράδα της Premier League συνεχίζεται και η Άρσεναλ έβαλε το χεράκι της για να ανάψει μεγαλύτερες φωτιές. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Τσέλσι στο λονδρέζικο ντέρμπι και διατήρησε τις λιγοστές ελπίδες για Ευρώπη, ενώ ταυτόχρονα άφησε τους “μπλε” στην 4η θέση περιμένοντας για τα αποτελέσματα των Γουέστ Χαμ και Λίβερπουλ που βρίσκονται στο κατόπι της.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας επιτυχία για την Άρσεναλ στην έδρα της Τσέλσι σε επίπεδο του αγγλικού πρωταθλήματος μετά από τον Οκτώβριο του 2011 (έτρεχε έκτοτε ένα αρνητικό σερί με 2 ισοπαλίες και 6 ήττες) ενώ έκανε για πρώτη φορά νταμπλ νικών σε μία σεζόν επί των μπλε της αγγλικής πρωτεύουσας μετά από το 2003-04 στη χρονιά των invincibles του Αρσέν Βενγκέρ.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ είχε την πρωτοβουλία, ωστόσο κόντρα στη ροή του παιχνιδιού η Άρσεναλ κατάφερε να σκοράρει πρώτη και να πάρει κεφάλι στο σκορ από το… πουθενά, μετά από ένα τραγικό λάθος του Ζορζίνιο. Ο Ιταλός γύρισε την μπάλα εντελώς λάθος στον Κέπα, ο Ισπανός την έσωσε πάνω στη γραμμή, ωστόσο εκεί ήταν ο Ομπεμεγιάνγκ που έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Σμιθ Ρόου, με τον Άγγλο μεσοεπιθετικό να ευστοχεί και να γράφει το 1-0 στο 16ο λεπτό…

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να «ζαλίζονται» από το συγκεκριμένο τέρμα, ωστόσο βρέθηκαν αμέσως κοντά στην ισοφάριση, με τον Πούλισικ να βγάζει τον Μάουντ σε πολύ πλεονεκτική θέση, ωστόσο το τελείωμα του Άγγλου κατέληξε πάνω στα σώματα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά και πιο αποφασισμένη να βρει ένα γκολ. Μάλιστα έφτασε κοντά σε αυτό ωστόσο Λένο και άμυνα σταμάτησαν τους «μπλε» δύο με τρεις φορές.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό ωστόσο κατάφεραν να βρουν μία τεράστια διπλή ευκαιρία στα τελευταία λεπτά. Ο Ζουμά στόχευσε το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά και στο ριμπάουντ ο Ζιρού βρήκε ξανά το δοκάρι του Λένο, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Άρσεναλ να φεύγει με ένα τεράστιο αποτέλεσμα, βάζοντας παράλληλα φωτιά στη μάχη της τετράδας.

Τσέλσι (Τουχέλ): Κέπα, Αθπιλικουέτα (78′ Ζιγές), Τιάγκο Σίλβα, Ζουμά, Τζέιμς, Γκίλμουρ (46′ Χάντσον-Οντόι), Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Μάουντ, Χάβερτς (65′ Ζιρού), Πούλισικ

Άρσεναλ (Αρτέτα): Λένο, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Μαρί, Σακά (66′ Μπεγερίν (88′ Τσέιμπερς)), Ελνένι, Παρτέι, Τίρνι, Σμιθ-Ρόου, Έντεργκααρντ, Ομπαμεγιάνγκ (79′ Λακαζέτ)