Χωρίς νικητή το Αργεντινή – Ουρουγουάη

Ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Αργεντινή και Ουρουγουάη στο μεταξύ τους διεθνή φιλικό στο «Μπλούμφιλντ» στο Τελ Αβίβ.

Οι δύο ομάδες εχουν αναμετρηθεί συνολικά 193 φορές, με την Αργεντινή να έχει μεγάλο προβάδισμα με 89 νίκες έναντι 59 της Ουρουγουάης. Ο Μέσι επέστρεψε, πέτυχε το γκολ της νίκης κόντρα στη Βραζιλία και η Αργεντινή ήθελε να παραμείνει στις επιτυχίες και απέναντι στην Ουρουγουάη. Αυτό δεν συνέβη και ο Αργεντινός άσος πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης.

Η Ουρουγουάη άνοιξε το σκορ μόλις στο 34’ με τον Καβανι, ενώ σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 63’ ο Αγκουέρο έφερε το παιχνίδι στα ίσα για τους Αργεντινούς (1-1).

Μετά το γκολ της ισοφάρισης οι τυπικά φιλοξενούμενοι πίεζαν, ώστε να μπορέσουν να πάρουν ξανά το προβάδισμα και το κατάφεραν με τον Σουάρεζ πέντε λεπτά αργότερα για το 1-2.

Δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης στο 90’+2’ ο Μέσι από δημιουργός έγινε σκόρερ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό ισόπαλο σκορ 2-2.

Αργεντινή: Ανδράδα, Σαράβια, Οταμέντι, Πετσέλα, Ταλιάφικο, Ντε Πολ (88′ Γκίδο Ροντρίγκες), Παρέδες (79′ Νικολάς Γκονζάλεθ), Ακούνια (68′ Νικολάς Ντομίνγκες), Ντιμπάλα (76 Λαουτάρο), Μέσι, Αγουέρο

Ουρουγουάη: Καμπάνια, Κάσερες, Κόατες (17′ Τζιοβάνι Γκονζάλεθ), Γοδίν, Βίνια, Βεσίνο, Τορέιρα, Βαλβέρδε (75′ Μπεντανκούρ), Λοσάνο, Καβάνι (56′ Λαξάλτ), Σουάρες