Community Shield: Μετά από μισό αιώνα το σήκωσε η Λέστερ!

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στην Αγγλία πήγε στη Λέστερ που κατέκτησε το Community Shield μετά από 50 χρόνια!

Μετά το 1971 και το 1-0 επί της Λίβερπουλ (τότε ως πρωταθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας), η Λέστερ με το ίδιο σκορ (1-0) επικράτησε της πρωταθλήτριας της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι και μπήκε με τον ιδανικότερο τρόπο στη σεζόν 2021/2022.

Το ματς κρίθηκε από το πέναλτι του Ιχεανάτσο στο 89ο λεπτό, μετά την απερίσκεπτη ενέργεια του Ακε. Ο Νιγηριανός δεν πανηγύρισε το γκολ, ωστόσο, με αυτό το γκολ οι “Αλεπούδες” πήραν το τρόπαιο στο Γουέμπλεϊ μπροστά σε περίπου 53.000 οπαδούς των πρωταθλητών και Κυπελλούχων Αγγλίας.

Η Σίτι από την πλευρά της, παρότι ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει το 7ο τρόπαιο Super Cup στην ιστορία της. Ντεμπουτο πραγματοποίησε με τη φανέλα της Σίτι ο Τζακ Γκρίλις, αλλά συνοδεύτηκε με ήττα,

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Περέιρα, Σεγιουντζιού, Μπέρτραντ (78′ Τόμας), Άμαρτεϊ, Εντιντί, Τίλεμανς (72′ Σουμαρέ), Μάντισον (71′ Χαλ), Μπαρνς (78′ Ιεανάτσο), Πέρεθ (71′ Άλμπριντον), Βάρντι (71′ Ντάκα)

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Στέφεν, Κανσέλο, Ντίας, Ακέ, Μεντί, Μπράουν, Φερναντίνιο, Γκιντογάν (65′ Ρόντρι), Μαχρέζ, Τόρες (74′ Νάιτ), Εντοζί (65′ Γκρίλις)