Copa Africa: Αποκλείστηκε η πρωταθλήτρια Αλγερία, πρώτο το Μάλι

Η Αλγερία έμεινε εκτός διοργάνωσης καθώς υπέστη ταπεινωτικό αποκλεισμό από την Ακτή Ελεφαντοστού.

Η κάτοχος του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής του 2019,Αλγερία ηττήθηκε με 3-1 από την Ακτή Ελεφαντοστού. Η Αλγερία τερμάτισε στην τελευταία θέση του 5ου ομίλου με 1 βαθμό. Στον αντίποδα οι «ελέφαντες» κατέκτησαν την πρώτη θέση του γκρουπ και προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «16», σε έναν πρόωρο «τελικό» με την Αίγυπτο στις 26 Ιανουαρίου στην Ντουάλα.

Η Ακτή Ελεφαντοστού πήραν το προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο με τα γκολ ων Κέσι και Σανγκαρέ, βρήκε και τρίτο γκολ από τον Πέπε στο 54′ και «καθάρισε» τη νίκη και την πρωτιά. Στο 60′ ο Μαχρέζ έστειλε στο δεξί δοκάρι το πέναλτι που εκτέλεσε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για τους Αλγερινούς για να ξαναμπούν στο ματς, ενώ στο 73′ ο Μπεντεμπκά σημείωσε απλώς το γκολ της τιμής για τους απερχόμενους πρωταθλητές Αφρικής.

Η Ισημερινή Γουινέα ολοκλήρωσε τη σούπερ έκπληξη στον 5ο όμιλο, καθώς νίκησε με 1-0 και τη Σιέρα Λεόνε με το γκολ του Γκανέ και προκρίθηκε στους «16». Στο 90’ η Σιέρα Λεόνε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουέ με δεύτερη κίτρινη.

Το Μάλι, η Γκάμπια και η Τυνησία ήταν οι ομάδες που «σφράγισαν» τα τρία τελευταία «εισιτήρια» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022, μετά την ολοκλήρωση των αγώνων και στον 6ο όμιλο. Το Μάλι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 2-0 (Χαϊντάρα και Κονέ οι σκόρερ) την ουραγό Μαυριτανία που ολοκλήρωσε τη διοργάνωση δίχως να σκοράρει σε τρία ματς και πήρε την πρώτη θέση στο γκρουπ. Στους «16» θα αντιμετωπίσει την Ισημερινή Γουινέα στην πόλη Λίμπε στις 26 Ιανουαρίου και «βλέπει» πλέον μακριά στο εφετινό Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

H Γκάμπια με γκολ του Τζάλοου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε με 1-0 την Τυνησία, πήρε τη 2η θέση κι άφησε τους Τυνήσιους στην 3η θέση του γκρουπ, όπου θα συναντήσουν στο δρόμο τους την ισχυρή Νιγηρία στις 23 Ιανουαρίου. Η Τυνησία έχασε πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον Γιαζίρι να μην μπορεί να νικήσει από τα 11 μέτρα τον γκολκίπερ της Γκάμπια, Μπουκακάρ Καγιέ.