Άρης-Λαμία: Ισόπαλοι για το κύπελλο

Άντεξε η Λαμία στο Κλεάνθης Βικελίδης και κράτησε το μηδέν απέναντι στον Άρη

Η Λαμία ήρθε ισόπαλη 0-0 με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης,  στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς που θα γίνει στη Λαμία στις 25/1.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι, αλλά χωρίς κανέναν αντίκρισμα. Η πρώτη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 8ο λεπτό με τον Σαράνοφ να διώχνει σε κόρνερ ένα δυνατό σουτ του Φαμπιάνο.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Άρης πάλι απείλησε με τον Φαμπιάνο. Πολλές συνεχόμενες τελικές είχε ο Άρης με τους φιλοξενούμενους να μην αντιδρούν.

Στο 45ο λεπτό ο Άρης έχασε φοβερή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Γκάμα που έκανε το σουτ, αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε.

Συνέχισε η ομάδα της Θεσσαλονίκης και στο δεύτερο ημίχρονο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, να απειλεί κατά φάσεις, αλλά να μην μπορεί να βρει το γκολ.

Οι Θεσσαλονικείς έχασαν τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις με Κριστιάν Λόπεθ, αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε εκ νέου και έτσι το σκορ παρέμεινε 0-0.

Κίτρινες: Γκόλεμιτς, Μπεχαράνο, Σούντγκρεν, Νούνιες, Φαμπιάνο, Σαράνοφ

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα (60’ Ντένις), Σούντγκρεν, Λούμορ, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο (60’ Εντιαγέ), Σάσα, Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα (60’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόλιο (74’ Ιτούρμπε), Μάνος (74’ Λόπεθ)

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Νούνιες (94’ Αντέτζο), Μπεχαράνο, Καραμάνος (71’ Μπανγκουρά), Τιρόνε, Ρόμανιτς, Αραμπούλι