Copa Africa: Με το… δεξί μπήκαν το Καμερούν και το Πράσινο Ακρωτήρι

Το Καμερούν και το Πράσινο Ακρωτήρι χαμογέλασαν στην πρώτη αγωνιστική του Copa Africa.

Το Καμερούν τα βρήκε… σκούρα κόντρα στην ελλιπέστατη (λόγω Covid-19) Μπουρκίνα Φάσο, στην πρεμιέρα του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2022 που διεξάγεται στη χώρα των «λιονταριών». Οι Καμερουνέζοι χρειάστηκαν δύο πέναλτι στο τέλος του πρώτου μέρους, για να μπει με το… δεξί στη διοργάνωση και στη «μάχη» του 1ου ομίλου. Η Μπουρκινα Φάσο προηγήθηκε στο 24′ με τον Σανγκαρέ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «γυρίσουν» τον αγώνα με τα δύο εύστοχα πέναλτι του Αμπουμπακάρ στο 40′ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Το Πράσινο Ακρωτήρι  νίκησε την Αιθιοπία με 1-0, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάρι Ροντρίγκες του Ολυμπιακού. Ο 31χρονος εξτρέμ (στα 68 λεπτά που αγωνίστηκε), «σέρβιρε» το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης προς τον Ταβάρες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου και ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα της Αιθιοπίας, η οποία είχε μείνει με δέκα παίκτες από το 12ο λεπτό, μετά την αποβολή του Μπαγιέ με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα.