Serie A: Μεγάλο διπλό για τη Γιουβέντους με ανατροπή επί της Ρόμα

Ματσάρα και νίκη για τη Γιουβέντους επί της Ρόμα στο “Ολίμπικο”, εκτός έδρας εξάρα για την Αταλάντα επί της Ουντινέζε.

Το ματς της χρονιάς κι ένα από τα καλύτερα των τελευταίων ετών στη Serie A επεφύλαξαν η Γιουβέντους και η Ρόμα στο «Ολίμπικο» στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής, με τους «μπιανκονέρι» να πραγματοποιούν μία απίστευτη ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά, «επιστρέφοντας» από το σε βάρος τους 1-3, ως το θριαμβευτικό 4-3 που τους έφερε στο -3 απ’ την 4η θέση και την έξοδο στο Champions League.

«Ήρωας» για τη «Βέκια σινιόρα» ο γκολκίπερ της (και πρώην παίκτης της Ρόμα), Βόιτσεχ Σέζνι, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Πελεγκρίνι στο 83′ κι έκανε άλλη μία απίστευτη απόκρουση σε σουτ του Μαγιοράλ στο 88′.

Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Έιμπραχαμ, όμως η Γιουβέντους (αν κι έχασε με τραυματισμό τον Κιέζα) ισοφάρισε στο 18′ με τον Ντιμπάλα. Η ομάδα της Ρώμης ξεκίνησε εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας το σκορ στο 3-1 ως το 53′ χάρις σε δύο γκολ των Μιχιταριάν και Πελεγκρίνι, όμως η Γιουβέντους δεν παρέδωσε τα… όπλα.

Με μία απίστευτη αντεπίθεση και τρομερή αποτελεσματικότητα έφτασε σε μία απίθανη ανατροπή, με σκόρερ τους Λοκατέλι, Κουλουσέφσκι και Ντε Σίλιο, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της για το 2022.

Ρόμα: Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Βίνια, Ιμπάνιεθ, Μχιταριάν, Βερετού (78’ Πέρεθ), Κριστάντε, Μέιτλαντ Νάιλς, Πελεγκρίνι (87’ Μαγιοράλ), Έιμπραχαμ, Αφενά Γκιάν (71’ Σομουρόντοβ)

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Λοκατέλι, Μπεντανκούρ (64’ Αρτούρ), ΜακΚένι, Ντιμπάλα (82’ Κιελίνι), Κεν (64’ Μοράτα), Κιέζα (32’ Κουλουσέβσκι).

Την ίδια ώρα η Σπέτσια σημείωσε μεγάλο «διπλό» στη Γένοβα, επί της Τζένοα με 1-0 και πήρε βαθιά ανάσα στη μάχη για την παραμονή.

Το τρίποντο πήρε η Νάπολι, η οποία υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στη Σαμπντόρια με το γκολ του Πετάνια (43′), νικώντας με 1-0.

Η Αταλάντα διέλυσε στο «Φρίουλι» την Ουντινέζε με 2-6. Δύο γκολ πέτυχε ο Μουριέλ (22′, 76′), και από ένα οι Πάσαλιτς (17′), Μαλινόφσκι (43′), Μέλε (89′) και Πεσίνα (92′). Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Τζιμσίτι στο 59′ με αυτογκόλ και ο Μπέτο (88′).

Νωρίτερα, εύκολο απόγευμα είχε η Σασουόλο στην έδρα της Εμπολι, επικρατώντας άνετα με 5-1 σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της τη φετινή σεζόν. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιώργος Κυριακόπουλος, ο οποίος αγωνίστηκε ξανά βασικός.

Στο μεταξύ, εύκολο έργο είχε η Μίλαν στη Βενετία, επικρατώντας εύκολα της τοπικής Βενέτσια με 3-0. Η ομάδα του Μιλάνου με τους τρεις αυτούς βαθμούς ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και συνεχίζει την προσπάθεια της για την κατάκτηση του φετινού τίτλου. Περισσότερα εδώ.