Copa Africa: Στέφθηκε πρωταθλήτρια Αφρικής η Σενεγάλη

Η Αίγυπτος του Σαλάχ δεν πήρε το τρόπαιο από την Σενεγάλη του Μανέ.

Η Σενεγάλη μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες σε τελικό (2002 και 2019) μόλις κατέκτησε το πρώτο της Copa Africa επικρατώντας στα πέναλτι 4-2 επί της πολυνίκης του θεσμού (7 κατακτήσεις, με τελευταία το 2010) Αίγυπτος . Το νικητήριο πέναλτι ο επιθετικός της Λίβερπουλ, Σαντιό Μανέ.

Στο πρώτο μέρος η Σενεγάλη μπήκε δυναμικά και επιθετικά πιέζοντας πολύ την άμυνα των «Φαραώ» που κερδίσαν πέναλτι στα πρώτα λεπτά. Έπειτα από την ανατροπή του Σις από τον Αμπντελμονέμ, ο Σαντιό Μανέ (6’)ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο γκολκίπερ Αμπουπαγκάλ αποκρούει εξαιρετικά.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Σενεγάλη προσπάθησε να νικήσει τον Αμπουγκάμπαλ με τον Σαρ αλλά ο πορτιέρο των «φιλοξενούμενων» ήταν σε ετοιμότητα . Οι «γηπεδούχοι» απάντησαν από την πλευρά τους με τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Ο Σαλάχ είχε την πρώτη τελική εντός στόχου  στο 28′ ενώ στο 43′ πλησίασε το γκολ, όμως είδε το εξαιρετικό σουτ του εντός περιοχής να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μεντί. Στο 44’ ο Κογιατέ προσπάθησε να αιφνιδιάσει χωρίς αποτέλεσμα. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Αλιού Σισέ ήταν εκείνη που μπήκε και πάλι με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα ψάχνοντας το γκολ με τους Σαρ, Γκουεγέ και Ντιέντιου ομως δεν βρήκαν στόχο. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες δεν ήταν αρκετές.

Η Σενεγάλη ήταν η ομάδα που διψούσε περισσότερο και κυνήγησε περισσότερο το γκολ στο τελευταίο ημίωρο όμως δεν τα κατάφερε. Η Αίγυπτος ήθελε διαφυλάξει τα νώτα της απειλώντας από στημένες φάσεις και έτσι ο τελικός να οδηγείται στην παράταση. Χωρίς οι δυο ομάδες να πετύχουν κάποιο γκολ και έτσι αναπόφευκτα πήγαν στα πέναλτι. Όπου εκεί  το δοκάρι του Αμπντελμονέμ στη δεύτερη εκτέλεση και μία απόκρουση του Μεντί στο 4ο του Λασίν, έδωσαν την ευκαιρία στην Σενεγάλη, που έχασε μόνο ένα πέναλτι με τον Σαρ, να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της διοργάνωσης που έλαβε χώρα στο Καμερούν.