Copa America: Ο Οσπίνα έδωσε την πρόκριση στην Κολομβία

Η Κολομβία κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του Copa America, μετά τη νίκη επί της Ουρουγουάης στη διαδικασία των πέναλτι

Η Κολομβία νίκησε στα πέναλτι με 4-2 (0-0 κ.δ) την Ουρουγουάη στο στάδιο Νασιονάλ Ντε Μπραζίλια, για την προημιτελική φάση του Copa America.

Οι Κολομβιανοί θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ της Αργεντινής και του Εκουαδόρ.

O αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά επιφυλακτικές και να δίνουν προτεραιότητα στα μετόπισθεν και μετά στο επιθετικό κομμάτι. Έλειψε η μεγάλη φάση και το 0-0 ήταν το σκορ που πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουρουγουάη μπήκε πιο δυνατά και πίεσε την Κολομβία, έχοντας την κατοχή της μπάλας και έκλεισαν τους Κολομβιανούς στα καρέ τους.

Όσο περνούσε η ώρα η κούραση γινόταν όλο και πιο εμφανής στον αγωνιστικό χώρο και στις προσπάθειες των παικτών και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι.

Πέναλτι:

Ουρουγουάη: Καβάνι (εύστοχο), Χιμένεζ (άστοχο), Σουάρες (εύστοχο), Βίνια (άστοχο)

Κολομβία: Ζαπάτα (εύστοχο), Σάντσες (εύστοχο), Μίνα (εύστοχο), Μπόρχα (εύστοχο)

Κίτρινες: Γοδίν

Ουρουγουάη (Ταβάρες): Μουσλέρα, Γοδίν, Χιμένεζ, Βίνια, Βεσίνο, Ντε Αρασκαέτα (68′ Τόρες), Ναντέζ, Μπετανκούρ, Βαλβέρδε (80′ Κάσερες), Σουάρες, Καβάνι

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Τεσίγιο, Μίνα, Σάντσες, Μουνιόθ, Κουεγιάρ, Μπάριος, Ζαπάτα, Μουριέλ (65′ Τσαρά), Μπορέ (87′ Μπόρχα), Ντίαζ