EURO 2020: Διέλυσε την Ουκρανία και έκλεισε ραντεβού στο Γουέμπλεϊ η Αγγλία

Επιβλητική νίκη πέτυχε η Αγγλία κόντρα στην Ουκρανία στη Ρώμη, κλειδώνοντας τη θέση της στον ημιτελικό κόντρα στη Δανία

Μία θέση είχε μείνει για τα ημιτελικά του Euro 2020 και η Αγγλία είναι αυτή που κλείδωσε τη θέση, επικρατώντας με 4-0 της Ουκρανία στο “Ολίμπικο” και έγινε η πρώτη χώρα που σκοράρει τρες φορές με κεφαλιά στο ίδιο παιχνίδι σε Euro!

Tα τέρματα των Άγγλων πέτυχαν οι Χάρι Κέιν (4′, 50), ο Μαγκουάιρ (46′) και ο Χέντερσον (63′). Η Αγγλία έκλεισε ραντεβού στο Λονδίνο και θα αντιμετωπίσει τη Δανία στον ημιτελικό της Τετάρτης.

Η εμφάνιση των “λιονταριών” στην αρένα συνοδεύτηκε και από γκολ. Μόλις στο 4′ η τρομερή παράλληλη κίνηση του Στέρλινγκ και ακόμα καλύτερη κάθετη στον Κέιν, έβγαλε τον δεύτερο την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη θέση και σημείωσε το 1-0. Το γκολ της Αγγλίας σημειώθηκε στο 3:32 και είναι το γρηγορότερο σε Euro από το 2004 και το παιχνίδι κόντρα στην Πορτογαλία, όταν ο Μάικλ Όουεν είχε σκοράρει στο 2:25.

Οι Άγγλοι ήταν κυνικοί, προσπαθούσαν να χτυπήσουν σε κάθε φάση που έβρισκαν, με την Ουκρανία να ανεβάζει ταχύτητα στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά να μην βρίσκει την κλασική ευκαιρία και να περιορίζεται σε μια… ανούσια πίεση.

Η Ουκρανία προσπαθούσε να κινηθεί από την αριστερή πλευρά χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς οι Άγγλοι είχαν καλύψει πλήρως τα κενά της.

Ενώ η Αγγλία αν και είχε επαναπαυθεί με τι γκολ μετά από πολύ ωραία στο 33′ ο Στέρλινγκ πέρασε τον Καραβάεφ από αριστερά, έκοψε προς τα πίσω, η μπάλα κατέληξε στον Ράις που σουταρε δυνατά από το όριο της περιοχής, όμως έδιωξε με γροθιές ο Μπούστσαν.

Ίδια εικόνα και το δεύτερο ημίχρονο αφού στο 47′. Μετά την εκτέλεση φάουλ του Σο από αριστερά, ο Μαγκουάιρ αντέδρασε πιο γρήγορα απ’ όλους και από κοντά κάνει το 2-0. Ιδανική αρχή στο δεύτερο μέρος και πλέον η επιστροφή στο Γουέμπλεϊ ήταν ένα βήμα πιο κοντά.

Τα “τρία λιοντάρια” έδειξαν ποιοι πραγματικά είναι και στο 50′ σημείωσαν το 3-0. Τακουνάκι του Στέρλινγκ μέσα από την περιοχή στον Σο που έκανε κίνηση από πίσω, σέντρα του αριστερού μπακ της Γιουνάιτεντ και ο Κέιν με κεφαλιά πέρασε την μπάλα κάτω απ’ τα πόδια του Μπούστσαν.

Ο Χάρι Κέιν έφτασε τον Άλαν Σίρερ στα 9 γκολ σε μεγάλες διοργανώσεις. Μόνο ο Γκάρι Λίνεκερ με 10 έχει περισσότερα για την Αγγλία. Ενώ λίγο αργότερα έχασε την ευκαιρία να πρόσθεση κι άλλο γκολ στη φαρέτρα του. Στην περιοχή της Ουκρανίας έδιωξε με κεφαλιά ένας αμυντικός, αλλά ο Κέιν έπιασε απευθείας βολέ και έπειτα την  τρομερή επέμβαση του Μπούστσαν η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Τα “τρία λιοντάρια” απελευθερώθηκαν, έδειξαν ότι μπορούν να παρουσιάσουν όμορφο θέαμα και γκολ. Στο 63′ το κόρνερ εκτελέστηκε από δεξιά, όλοι οι Ουκρανοί έμειναν στο έδαφος, ο Χέντερσον όχι και έγραψε το 4-0.

Στο 67ο λεπτό η Αγγλία είχε ακόμη μία ευκαιρία για γκολ με τον Μαγκουάιρ να φτάνει κοντά στο δεύτερο γκολ. Ο Μαγκουάιρ πήρε μία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ ήταν απόλυτα κυρίαρχη, με το υψηλό πρέσινγκ της να “πνίγει” τους Ουκρανούς. Η ομάδα του Σεβτσένκο προσπάθησε να κάνει κατά κάποιον τρόπο αισθητή την παρουσία της με μακρινό σουτ του Μακαρένκο στο 74′ που απέκρουσε ο Πίκφορντ.

Παρά το 4-0 η Αγγλία δεν επαναπαύτηκε, δεν επέτρεψε στην Ουκρανία να απειλήσει και συνεχίζει να έχει μηδέν παθητικό στο τουρνουά.

Ουκρανία (Σεβτσένκο): Μπούστσαν, Ζαμπάρνι, Κριβτσόβ (36’ Τσιχανκόβ), Μικολένκο, Καραβάεβ, Ματβιγένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο, Σίντορτσουκ (64’ Μακαρένκο), Γιαρμολένκο, Γιάρεμτσουκ.

Αγγλία (Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Σο (65’ Τρίπιερ), Μαγκουάιρ, Μάουντ, Ράις (57’ Χέντερσον), Φίλιπς (65’ Μπέλινγκχαμ), Στέρλινγκ (65’ Ράσφορντ), Σάντσο, Κέιν (73’ Κάλβερτ Λιούιν).