Copa America: Δύσκολη πρόκριση στα ημιτελικά η Βραζιλία

Τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στη Χιλή η Βραζιλία που πήρε δύσκολα την πρόκριση στα ημιτελικά του Copa America

H Βραζιλία επικράτησε με 1-0 της Χιλής στο στάδιο Νίλτον Σάντος, για την προημιτελική φάση του Copa America.

Το νικητήριο τέρμα των Βραζιλιάνων σημείωσε ο Πακετά στο 46′. Με δέκα παίκτες αγωνιζόταν η ομάδα του Τίτε λόγω της αποβολής του Γκάμπριελ Ζεσούς από το 48′.

Η Σελεσάο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά το Περού που νίκησε στα πέναλτι την Παραγουάη.

O αγώνας:

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Βραζιλία έδωσε χώρο στη Χιλή, θέλοντας να βρει κενούς χώρους στην αντεπίθεση.

Στο 22′ ο Νεϊμάρ με ωραία σέντρα από τα αριστερά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Φιρμίνο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και το 1-0.

Στο 28′ η Χιλή μετά από επικίνδυνη αντεπίθεση με τον Βάργκας, κατάφερε πάτησε περιοχή και από τα δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Έντερσον να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 32′ η Σελεσάο είχε μία καλή στιγμή με τον Ντανίλο, αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπράβο.

Στο 43ο λεπτό ο Γκάμπριελ Ζεσούς από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Μπράβο απέκρουσε δύσκολα, στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις στο πρώτο λεπτό η «χρυσή» αλλαγή του Τίτε, ο Πακετά άνοιξε το σκορ για τη Βραζιλία. Μετά από έναν ωραίο συνδυασμό με τακουνάκια του Νεϊμάρ και του Πακετά, ο τελευταίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Μπράβο, κάνοντας το 1-0.

Στο 48ο λεπτό η Σελεσάο έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Γκάμπριελ Ζεσούς, με απευθείας κόκκινη, για χτύπημα με κλωτσιά στο πρόσωπο του Μένα!

Στο 53′ η Χιλή είχε καλή στιγμή, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πούλγκαρ κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον.

Στο 64′ ο Νεϊμάρ έχασε μεγάλη ευκαιρία απέναντι στον Μπράβο, όμως το σουτ του το απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Χιλής.

Στο 69′ η “Ρόχα” είχε δοκάρι, μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Μπρέρετον πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λασάρτ, έχοντας παίκτη παραπάνω, προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, πίεσε την άμυνα της Σελεσάο, αλλά δεν τα κατάφερε, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος και την πρόκριση να παίρνει η ομάδα της Βραζιλίας.

Κίτρινες: Έντερσον  – Σιεράλτα, Παλάσιος, Βιντάλ

Κόκκινες: Γκάμπριελ Ζεσούς

Βραζιλία (Τίτε): Έντερσον, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Λόντι (90′ Μιλιτάο), Κασεμίρο, Φρεντ, Φιρμίνο (46′ Πακετά), Ριτσάρλισον (90′ Έβερτον), Γκάμπριελ Ζεσούς, Νεϊμάρ

Χιλή (Λασάρτ): Μπράβο, Ίσλα, Μεντέλ, Μένα, Σιεράλτα, Βέγκας (64′ Παλάσιος), Βιντάλ, Αρανγκουίζ (89′ Βαλέντσια), Πούλγκαρ (77′ Μενέσες), Σάντσες (46′ Μπρέρετον), Βάργκας