Copa America: Έκανε το καθήκον της η Χιλή

Πολύ πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το τελικό αποτέλεσμα νίκησε η Χιλή τη Βολιβία

Η Χιλή επικράτησε με 1-0 επί της Βολιβίας στο στάδιο Παντανάλ, για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America. Το νικητήριο τέρμα για τη “Λα Ρόχα” πέτυχε από το 10ο λεπτό ο Μπρέρετον.

Πλέον οι Χιλιανοί έχουν 4β, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη, μετά την ισοπαλία με την Αργεντινή, στην πρώτη αγωνιστική. Από την άλλη, οι Βολιβιανοί δέχτηκαν την δεύτερη τους ήττα στη διοργάνωση.

Από την αρχή του παιχνιδιού η Χιλή είχε την κατοχή και το πάνω χέρι στο αγώνα και μόλις στο 10ο λεπτό έκανε το 1-0 με το γκολ του Μπρέρετον. Μετά από ωραία αντεπίθεση της “Λα Ρόχα”, η μπάλα έφτασε στον επιθετικό της Χιλής, ο οποίος με ωραίο πλασέ από τα όρια της περιοχής, άνοιξε το σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στη Χιλή που έχασε σωρεία ευκαιριών. Θα μπορούσε να είχε πολλά περισσότερα τέρματα, αλλά πρώτον δεν ήταν αποτελεσματική και δεύτερον ο Λάμπε ήταν σε εξαιρετική μέρα και της στέρησε αρκετά γκολ. Από την άλλη η Βολιβία δυσκολευόταν να αναπτυχθεί και αρκέστηκε σε αμυντικό ρόλο. Τελικά το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε, με την Χιλή να μην είναι το ίδιο καλή όπως στο πρώτο μέρος, αλλά προτίμησε να διαχειριστεί και να παίξει με το χρόνο, κρατώντας τη μπάλα. Αρκετές φορές η Βολιβία έψαξε την ευκαιρία και απείλησε τους Χιλιανούς που κόντεψαν να τιμωρηθούν. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος με την ομάδα του Λασάρτ να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

Κίτρινες: Μαριπάν – Βάκα

Χιλή (Λασάρτ): Μπράβο, Ίσλα, Μεντέλ, Μένα, Μαριπάν, Βιντάλ (69′ Αλάρκον), Αρανγκουίθ, Πούλγκαρ, Βάργκας, Μενέσες (64′ Πινάρες), Μπρέρετον (82′ Π. Αρανγκουίθ)

Βολιβία (Φαρίας): Λάμπε, Μπεχαράνο, Τζουσίνο, Φερνάντεζ, Κιντέρος, Τζαστινιάνο, Σαβέντρα (79′ Φλόρες), Βάκα (90′ Βιλιαροέλ), Τσούρα (64′ Ράμαλο), Άρτσε, Αλβάρεζ