Copa America: Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Βενεζουέλα

Με γκολ στις καθυστερήσεις η Βενεζουέλα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, στερώντας τη νίκη από το Εκουαδόρ

Tο Εκουαδόρ αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2 με τη Βενεζουέλα στο στάδιο Νίλτον Σάντος, για την 3η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Copa America.

Τα τέρματα των Βενεζουάλων πέτυχαν οι Καστιγιο και Ερνάντεζ, ενώ της ομάδας του Αλφάρο οι Πρεσιάδο και Πλάτα. Πλέον η ομάδα του Πεσέιρο έχει 2β σε τρεις αγωνιστικές, ενώ το Εκουαδόρ πήρε τον πρώτο του βαθμό σε 2 αγώνες στη διοργάνωση.

Πιο δυνατά μπήκε το Εκουαδόρ και μόλις στο 4ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Καμπάνια.

Μετά το 15λεπτο η Βενεζουέλα ισορρόπησε το παιχνίδι και έβαλε τέλος στον φρενήρη ρυθμό του Εκουαδόρ.

Η ομάδα του Πεσέιρο δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα και καθόταν σε θέση άμυνας, με το Εκουαδόρ να πιέζει για το γκολ. Κάτι που το κατάφερε στο 40ο λεπτό, μετά την εκτέλεση φάουλ του Εστουπινιάν και μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα κατέληξε στον Πρεσιάδο, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βενεζουέλα ισοφάρισε νωρίς μόλις στο 51ο λεπτό. Ο Χοσέ Μαρτίνεζ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καστίγιο αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 53′ το Εκουαδόρ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Καμπάνια να μπλοκάρει σωτήρια ο Φαρίνιες.

Στο 70′ η Βενεζουέλα είχε δοκάρι με τον Καστίγιο και στην επόμενη φάση στο 71′ η ομάδα του Αλφάρο σε αντεπίθεση πήρε την μπάλα ο Πλάτα πίσω από τον κέντρο, πέρασε δύο ποδοσφαιριστές και απέναντι από τον Φαρίνιες πλάσαρε, αλλά δεν τον νίκησε και στη συνέχεια της φάσης, πάλι από φάση διαρκείας ο ίδιος ποδοσφαιριστής πλάσαρε εκ νέου και έκανε το 1-2.

Στο 78′ νέα μεγάλη ευκαιρία για το Εκουαδόρ, με τον Βαλένσια να μην πλασάρει καλά σε τετ ατετ με τον Φαρίνιες, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πεσέιρο πίεσε για την ισοφάριση, με το Εκουαδόρ να προσπαθεί να

Στις τελευταίες προσπάθειες της Βενεζουέλας να ισοφαρίσει, το κατάφερε στο 90+2′, μετά από μακρινή σέντρα, ο Ερνάντεζ με ωραία κεφαλιά, ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Βαλένσια, Α. Πρεσιάδο, Καϊσέδο

Βενεζουέλα (Πεσέιρο): Φαρίνιες, Βελάσκεθ, Γκονζάλες, Μαρτίνεζ, Κουμόνα (77′ Ερνάντεζ), Ντελ Πίνο, Καστίγιο, Μορένο (82′ Σελίς), Χοσέ Μαρτίνεζ (67′ Ουρτάδο), Κάσερες (82′ Μανθάνο), Αριστεγκιέτα (56′ Κόρδοβα)

Εκουαδόρ (Αλφάρο): Ορτίζ, Αρμπολέδα, Εστουπινιάν, Α. Πρεσιάδο (87′ Μαρτίνεζ), Χινκαπί, Ε. Πρεσιάδο, Μέντεζ (64′ Νομπόα), Καϊσέδο, Μένα (67′ Πλάτα), Βαλένσια (84′ Φράνκο), Καμπάνια