Copa America: Σπουδαία νίκη το Περού επί της Κολομβίας

Το Περού πήρε την πρώτη του νίκη στο Copa America, επικρατώντας της Κολομβίας

Το Περου νίκησε με 2-1 την Κολομβία στο στάδιο Λουντοβίκο Τεϊσέιρα, για την 2η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Copa America.

Τα γκολ για την ομάδα του Γκαρέκα πέτυχαν ο Πένα και με αυτογκόλ ο Μίνα και για τους Κολομβιανούς είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μπόρχα με πέναλτι.

Πρώτη νίκη για τους “Ίνκας’ που έφτασαν τους 3β και ανέβηκαν στην 3η θέση, ενώ η Κολομβία παρέμεινε στους 4β και στη 2η θέση.

Δυνατά μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο που από τα πρώτα λεπτά κυνήγησαν το γκολ.

Στο 16ο λεπτό ο Γιοτούν έκανε τη σέντρα-σουτ με τη μπάλα να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι του Οσπίνα και στη συνέχεια στρώθηκε στον Πένα, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για το Περού.

Στη συνέχεια οι Κολομβιανοί αύξησαν την πίεση΄, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Από την άλλη, το Περού οπισθοχώρησε, αλλά κράτησε το προβάδισμα και το 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτους μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ ο Μπόρχα ανατράπηκε από τον Γκαγιέσε, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι υπέρ της Κολομβίας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπόρχα, ο οποίος ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 65ο λεπτό το Περού κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουέβα, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Μίνα και πέρασε τη γραμμή, με τον Οσπίνα να μην προλαβαίνει να αποσοβήσει το αυτογκόλ και οι «Ίνκας», πήραν κεφάλι στο σκορ με 1-2.

Μετά το γκολ του Περού, η Κολομβία έπεσε ψυχολογικά, δεν είχε καθαρό “μυαλό” και δεν μπόρεσε να βρει εύκολα τις φάσεις στα καρέ του Γκαγιέσε. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 2-1 το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: Μπόρχα  – Καρίγιο, Γκαγιέσε

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Μεντίνα (80′ Μορέγιος), Τεσίγιο, Μίνα, Σάντσεθ, Κουαντράδο, Καρντόνα (63′ Χάρα), Πέρεζ (60′ , Μπάριος, Ζαπάτα (60′ Μουριέλ), Μπόρχα

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Κόρζο, Ράμος, Κάλενς, Λόπεζ, Γιοτούν, Κουέβα (91′ Γκαρσία), Καρίγιο, Τάπια, Πένα (83′ Καρταχένα), Λαπαντούλα (83′ Ορμένο)