Copa America: Νίκησε το Εκουαδόρ και ξεκίνησε με το δεξί η Βενεζουέλα

Με δύο “χρυσές” αλλαγές, η Βενεζουέλα πήρε τη νίκη με ανατροπή επί του Εκουαδόρ

Η Βενεζουέλα νίκησε με 2-1 το Εκουαδόρ στο Levi’s stadium της Καλιφόρνια, για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Copa America.

Το Εκουαδόρ προηγήθηκε στο 41΄ με τον Σαρμιέντο, αλλά οι δύο “χρυσές” αλλαγές της Βενεζουέλας πέτυχαν τα γκολ της ανατροπής, με τον Κάντιθ στο 64′ και τον Μπέγιο στο 74′.

Σημαντικός παράγοντας στην εξέλιξη του αγώνα, έπαιξε η αποβολή του Βαλένσια στο 19′ που άφησε το Εκουαδόρ με δέκα παίκτες.

Παρόλο που μπήκε καλύτερα το Εκουαδόρ στο παιχνίδι και προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, στο 19ο λεπτό του ήρθαν όλα… τούμπα, καθώς είδε τον καλύτερο της παίκτη τον Βαλένσια να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα και να αφήνει την ομάδα του από νωρίς με δέκα παίκτες.

Η Βενεζουέλα πίεσε και έψαξε για το γκολ, αλλά οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν μετουσιώθηκαν σε κάποιο τέρμα.

Στο 41′ το Εκουαδόρ κατάφερε και άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η άμυνα της Βενεζουέλας δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα στρώθηκε στον Σαρμιέντο, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Βενεζούελα έχοντας παίκτη παραπάνω, πίεσε για το γκολ και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 64′ με τον Κάντιθ, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Ντομίνγκες, φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Στο 74′ ήρθε η ανατροπή για τη Βενεζούελα. Ο Μπέγιο πήρε το “ριμπάουντ” από την ασταθή απόκρουση του Ντομίνγκες και με κοντινό σουτ, πέτυχε το 1-2.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τη Βενεζουέλα να παίρνει τη νίκη και να ξεκινάει με το δεξί το Copa America.

Κίτρινες: Σαρμιέντο, Πάεζ  – Μάτσις, Κάσερες,

Κόκκινες: Βαλένσια

Εκουαδόρ (Φέλιξ Σάντσες): Ντομίνγκες, Τόρες, Πρεσιάδο, Πάντσο, Χινκαπί, Φράνκο (82′ Μίντα), Γιεμπόα (36′ Ροντρίγκες), Σαρμιέντο (62′ Γκρουέζο), Καϊσέδο, Παέζ (80′ Σ. Καϊσέδο), Βαλένσια

Βενεζουέλα (Μπατίστα): Ρόμο, Γκονζάλες, Οσόριο, Φεραρέσι, Ναβάρο, Σοτέλδο (85′ Ραμίρες), Ερέρα (90+3′ Ρινκόν), Μαρτίνεζ, Κάσερες (46′ Μπέγιο), Ροντόν (84′ Σαβαρίνο), Μάτσις (46′ Κάντιθ)