Copa America: Πανηγυρικά στα ημιτελικά η Αργεντινή

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, η Αργεντινή νίκησε το Εκουαδόρ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa America

Η Αργεντινή επικράτησε με 3-0 του Εκουαδόρ στο στάδιο Λουντοβίκο Τεϊσέιρα για την προημιτελική φάση του Copa America. Τα τέρματα της “Αλμπισελέστε” πέτυχαν οι Ντε Πολ (41′), Λαουτάρο Μαρτίνες (84′) και Μέσι (90′), ο οποίος «σέρβιρε» τα δύο πρώτα γκολ.

Η ομάδα του Σκαλόνι προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης και θα αντιμετωπίσει την Κολομβία, που απέκλεισε στα πέναλτι την Ουρουγουάη. To άλλο ζευγάρι των “4” είναι μεταξύ της Βραζιλίας και του Περού.

Από τα πρώτα λεπτά η Αργεντινή προσπαθούσε να επιβάλει τον ρυθμό της, με το Εκουαδόρ να μην κλείνεται στην περιοχή του, ψάχνοντας το γκολ

Στο 22ο λεπτό μετά από λάθος της άμυνας του Εκουαδόρ, ο Μέσι βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 37′ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Εκουαδόρ, όταν η εξ’ επαφής κεφαλιά του Βαλέντσια πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαρτίνεθ.

Στο 40ο η Αργεντινή άνοιξε το σκορ, όταν σε αντεπίθεση ο Γκαλίντεζ πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα, αλλά η μπάλα πήγε στον Μέσι, ο οποίος με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Ντε Πολ, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 44′ η “Αλπισελέστε” έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά, ο Γκαλίντεζ απέκρουσε και στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ ο ίδιος παίκτης, έκανε σουτ, αλλά το έβγαλε εντυπωσιακά εκ νέου ο τερματοφύλακας του Εκουαδόρ. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σκαλόνι κρατούσε τη μπάλα και προσπαθούσε να “παίξει” με το χρόνο. Από την άλλη το Εκουαδόρ προσπάθησε να απειλήσει και να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης.

Η ομάδα του Αλφάρο στο τελευταίο δεκάλεπτο ρίσκαρε, θέλοντας να πετύχει το τέρμα, αλλά τελικά το πλήρωσε και στο 84ο λεπτό η Αργεντινή έκανε το 2-0 με τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μέσι, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για την ομάδα του Σκαλόνι.

Κίτρινες: Πρεσιάδο, Φράνκο, Εστουπινάν – Οταμέντι, Γκονζάλες

Κόκκινες: Χινκαπί

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεθ, Οταμέντι, Πετσέλα, Μολίνα, Παρέδες (71′ Ροντρίγκεζ), Ακούνια, Ντε Πολ, Λο Σέλσο (71′ Ντι Μαρία), Γκονζάλεζ (90+3′ Ταγλιαφίκο), Μέσι, Λαουτάρο (90+3′)

Εκουαδόρ (Αλφάρο): Γκαλίντεζ, Εστουπινάν, Αρμπολέδα, Παλάσιος (46′ Πλάτα), Πρεσιάδο (84′ Καμπάνια), Χινκαπί, Γκρουέζο (46′ Εστράδα), Μέντες, Φράνκο (71′ Καϊσέδο), Μένα, Βαλέντσια