Copa America: Πρώτη νίκη για την Αργεντινή

Η Αργεντινή πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Copa America, καθώς νίκησε στο ντέρμπι με την Ουρουγουάη

Η Αργεντινή επικράτησε με 1-0 της Ουρουγουάης στο Νασιονάλ Ντε Μπραζίλια, για την 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Copa America. Το νικητήριο τέρμα των Αργεντινών πέτυχε ο Ροντρίγκεζ στο 13ο λεπτό.

Η Αλμπισελέστε έφτασε στους 4β., πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, ενώ η “Σελέστε” ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της.

O αγώνας:

Πιο επιθετικά μπήκε η Αργεντινή στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, αλλά δύο προσπάθειες του Μέσι, τις μπλόκαρε ο Μουσλέρα.

Στο 13ο λεπτό η Αλμπισελέστε άνοιξε το σκορ. Μετά από σέντρα από τα αριστερά του Μέσι, ο Ροντρίγκεζ στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά, νίκησε τον Μουσλέρα και έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ η Αργεντινή κατέβασε τον ρυθμό, οπισθοχώρησε και έδωσε μέτρα στην Ουρουγουάη, η οποία δεν μπόρεσε να to εκμεταλλευτεί, καθώς δυσκολευόταν να φτάσει στην περιοχή του Μαρτίνεθ. Σουάρες και Καβάνι δεν κατάφεραν να τροφοδοτηθούν σωστά, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την ομάδα του Σκαλόνι να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αργεντινή μπήκε με σκοπό να διαχειριστεί το προβάδισμά της και συνέχισε όπως τελείωσε το πρώτο. Από την άλλη, η ομάδα του Ταβάρες προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της Αλμπισελέστε, χωρίς αποτέλεσμα.

Μέχρι το τέλος δεν έγινε κάποια αξιόλογη φάση, με την Αργεντινή να κρατάει το προβάδισμα και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Κίτρινες: Λο Σέλσο, Μαρτίνεθ, Κορέα – Τορέιρα, Οκάμπο

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεθ, Οταμέντι, Μολίνα, Ρομέρο, Ακούνια, Ντε Πολ (93′ Πετζέλα), Ροντρίγκεζ, Λο Σέλσο (51′ Παλάσιος), Γκονσάλες (69′ Ντι Μαρία), Μέσι, Λαουτάρο (51′ Κορέα)

Ουρουγουάη (Ταβάρες): Μουσλέρα, Γοδίν, Χιμένεζ, Γκονζάλες (69′ Τόρες), Βίνια, Τορέιρα (65′ Βετσίνο), Μπετανκούρ (46′ Νάντεζ), Βαλβέρδε (85′ Γκοριάραν), Ντε Λα Κρουζ (65′ Οκάμπο), Σουάρες, Καβάνι