Copa America: Σώθηκε στο τέλος η Βραζιλία

Τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στην Κολομβία η Βραζιλία, που με γκολ στις καθυστερήσεις ξεπέρασε το εμπόδιο της

Η Βραζιλία νίκησε δύσκολα με 2-1 την Κολομβία στο στάδιο Νίλτον Σάντος, για την 4η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Copa America.

Οι Κολομβιανοί προηγήθηκαν με το “ψαλιδάκι” του Ντίας, για να φτάσει στην ανατροπή η Σελεσάο με τα τέρματα των Φιρμίνο και Κασεμίρο. Δοκάρι είχε ο Νεϊμάρ.

Μόνη πρώτη η Βραζιλιά με 9β, ενώ η ομάδα του Ρουέδα παρέμεινε στους 4β, αλλά έχει περάσει στην επόμενη φάση.

Η Κολομβία με το… καλησπέρα αιφνιδίασε τη Βραζιλία και άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό. Μετά από τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ντίας βρέθηκε αμαρκάριστος και με “ψαλιδάκι” νίκησε τον Έβερτον και έκανε το 1-0.

Το σκληρό παιχνίδι των Κολομβιανών έβγαλε εκτός ρυθμού τους Βραζιλιάνους που δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με την Κολομβία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η πίεση της Βραζιλίας, με τους “Καφετέρος” να κλείνουν τους χώρους στην άμυνα.

Στο 66′ η Σελεσάο είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Νεϊμάρ βρέθηκε στην περιοχή, πέρασε τον Οσπίνα, αλλά από αρκετά πλάγια θέση, το πλασέ του βρήκε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 78′ η Βραζιλια έφτασε στην ισοφάριση, μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Φιρμίνο με κεφαλιά νίκησε τον Οσπίνα, κάνοντας το 1-1. Στο γκολ ευθύνη είχε και ο Οσπίνα, γιατί του έφυγε η μπάλα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα. Επίσης, υπήρξε έντονη αντίδραση από τους Κολομβιανούς, καθώς στην αρχή της φάσης του γκολ η μπάλα είχε χτυπήσει στον διαιτητή.

Η Βραζιλία συνέχισε την πίεση και έφτασε στην ανατροπή στο 90+10′. Μετά από κόρνερ του Νεϊμάρ, ο Κασεμίρο ανενόχλητος μέσα από την περιοχή, πήρε την κεφαλιά και έκανε το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Άλεξ Σάντρο, Ριμπέιρο, Νέιμαρ – Κουαντράδο, Οσπίνα, Μπάριος, Κουέγιαρ

Βραζιλία (Τίτε): Έβερτον, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Άλεξ Σάντρο (61′ Λόντι), Φρεντ (68′ Πακετά), Κασεμίρο, Ριμπέιρο (46′ Φιρμίνο), Ριτσάρλισον (77′ Γκάμπριελ), Γκάμπριελ Ζεσούς (77′ Έβερτον), Νεϊμάρ

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Σάντσεζ, Μίνα, Μουνιόθ, Τεσίγιο, Ντίαζ (90′ Μουρίγιο), Ουρίμπε, Μπάριος, Κουαντράδο, Μπορέ (64′ Κουεγιάρ), Ζαπάτα (64′ Μπόρχα)