Copa America: Μοιράστηκαν βαθμούς Εκουαδόρ και Περού

Από ένα καλό ημίχρονο είχαν το Εκουαδόρ και το Περού, με αποτέλεσμα να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας

Το Περού αναδείχθηκε ισόπαλο 2-2 με το Εκουαδόρ στο στάδιο Λουντοβίκο Τεϊσέιρα, για την 4η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Copa Ameica.

Οι Εκουαδοριανοί προηγήθηκαν 2-0 με το αυτογκόλ του Τάπια και το γκολ του Πρεσιάδο, για να ισοφαρίσει η ομάδα του Γκαρέκα με τα τέρματα του Λαπαντούλα και Καρίγιο.

Πλέον το Περού είναι στην 3η θέση με 4β, ενώ το Εκουαδόρ ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με τη Βενεζουέλα με 2β. Κομβική η επόμενη και τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση, καθώς το Εκουαδόρ αντιμετωπίζει τη Βραζιλία και το Περού τη Βενεζουέλα.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στο Εκουαδόρ που κατάφερε με δύο τέρματα να βάλει τις βάσεις της νίκης.

Στο 23′ οι Εκουαδοριανοί προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Τάπια, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (1-0).

Στη συνέχεια η ομάδα του Αλφάρο έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, πίεσε και για ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 45+3ο λεπτό. Μετά από φάουλ από τα δεξιά, ο Πρεσιάδο μέσα από την περιοχή, πλάσαρε εύστοχα και έκανε το 2-0 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Περού “ξύπνησε” και κατάφερε γρήγορα να πετύχει δύο γκολ και να φτάσει στην ισοφάριση, μέσα σε 5 λεπτά.

Αρχικά στο 49′ ο Κουέβα μετά από ωραία προσπάθεια, βρήκε τον Λαπαντούλα μέσα στην περιοχή και αυτός έκανε το 2-1 για το Περού, με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 54ο λεπτό οι ‘”Ινκας” έφτασαν στην ισοφάριση σε 2-2. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά του Λαπατούλα, έδωσε έτοιμο γκολ στον Καρίγιο, ο οποίος με ωραίο τελείωμα, έφερε το ματς στα ίσια.

Το Εκουαδόρ μετά την ψυχρολουσία που δέχτηκε με την γρήγορη ισοφάριση, όσο περνούσε η ώρα πίεζε το Περού. Προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της νίκης, αλλά δεν τα κατάφερε με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Χινκαπί -Ράμος

Εκουαδόρ (Αλφάρο): Γκαλίντεζ, Αρμπολέδα, Εστουπινιάν, Α. Πρεσιάδο (90+2′ Μαρτίνεζ), Χινκαπί, Ντίαζ (64′ Μένα), Ε. Πρεσιάδο, Μέντεθ (81′ Νομπόα), Φράνκο, Καϊσέδο (81′ Ζ. Καϊσέδο), Καμπάνια (64′ Εστράδα)

Περού (Γκαρέκα): Γκαγιέσε, Κόρζο, Ράμος, Καλένς, Τραούκο, Γιοτούν, Κουέβα, Καρίγιο, Τάπια, Πένα (78′ Καρταχένα), Λαπαντούλα (78′ Ορμένο)