Πήρε το προβάδισμα η Ρίβερ Πλέιτ

Σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, πήρε η Ρίβερ Πλέιτ καθως νίκησε με 2-0 την Μπόκα Τζούνιορ στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών της διοργάνωσης στο Μονουμεντάλ.

Οι εκατομμυριούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα είχαν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.  Στο 7’ η ομάδα του Γκαγιάρντο προηγήθηκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπόρε, η εσχάτη των ποινών δόθηκε από το VAR. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά ο Άμπιλα αστόχησε σε κενή εστία.

Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Αλφάρο δεν άντεξε την πίεση και δέχτηκε το 2-0 με δράστη τον Φερνάντεθ.