Coppa Italia: Διέλυσε τη Λάτσιο η Μίλαν και πέρασε στους “4”

Πρωταγωνιστής σε ακόμη ένα ματς ο Ζιρού, ο οποίος έστειλε τη Μίλαν στα ημιτελικά του Coppa Italia

Μετά την τεράστια νίκη επί της Ίντερ στη Serie A, η Μίλαν «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες και το ματς των προημιτελικών του Κυπέλλου, συντρίβοντας τη Λάτσιο με 4-0 στο Σαν Σίρο και πανηγύρισε την πρόκριση στους «4» του Coppa Italia.

Εκεί, όπου θα παίξει την πρόκριση σε διπλά ματς με την Ίντερ, η οποία ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρόμα.

Σε εκπληκτική κατάσταση ο Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος πέτυχε πάλι δύο γκολ (41΄,45΄+1), «καθαρίζοντας» από το πρώτο μέρος την υπόθεση πρόκριση. Το σκορ είχε ανοίξει ο Λεάο στο 24ο λεπτό, ενώ το έκλεισε στο 79΄ Κεσί.

Μίλαν: Μενιάν, Ερναντές, Καλουλού, Καλάμπρια (77’ Τόμορι), Ρομανιόλι, Κεσί, Τονάλι (46’ Μπενασέρ), Μεσίας (61’ Σαλεμάκερς), Λεάο (77’ Μαλντίνι), Μπραΐμ Ντίαθ, Ζιρού.

Λάτσιο: Ρέινα, Χισάι (61’ Λατσάρι), Λουίζ Φελίπε, Μάρουσιτς, Μπάσιτς (51’ Λουίς Αλμπέρτο), Κατάλντι (51’ Λέιβα), Σάβιτς, Ιμόμπιλε (68’ Μόρο), Άντερσον (51’ Πέδρο), Τζακάνι.