Κύπελλο Ιταλίας: Στα προημιτελικά με γκολ στο 90′ η Λάτσιο

Η Λάτσιο δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου επί της Πάρμα

Στο “Ολίμπικο” της Ρώμης η Λάτσιο πήρε μια σπουδαία νίκη-πρόκριση με 2-1 κόντρα στην Πάρμα. Οι πρωτευουσιάνοι πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του ιταλικού κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Αταλάντα.

Οι Λατσιάλι είχαν δοκάρι μετά από κοντινή προβολή του Μουρίκι, στο 14′. Ο Κοσοβάρος επιθετικός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 21′, όταν βγήκε τετ α τετ με τον Κολόμπι, αλλά νικήθηκε από τον κίπερ της Πάρμα.

Η Λάτσιο είχε και δεύτερο δοκάρι στο 22′, μετά από διαγώνιο δεξί σουτ του Περέιρα. Τελικά όμως η ομάδα του Ιντζάγκι βρήκε το γκολ που έψαχνε στο επόμενο λεπτό. Μετά από σέντρα του Περέιρα, ο Παρόλο έπιασε μια κεφαλιά και έκανε το 1-0 στο 23′.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή μεγάλη ευκαιρία, στο 73′ να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά ο Μπρουνέτα δεν κατάφερε να νικήσει τον Στρακόσα με κεφαλιά, ενώ στην συνέχεια της φάσης, ο Μιχαΐλα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μέσα από την μικρή περιοχή.

Ο Μιχαΐλα ωστόσο κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 83′. Ο Ρίτσι με ωραία κάθετη μπαλιά, στην πλάτη της άμυνας της Λάτσιο, βρήκε τον Ρουμάνο, που με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Στρακόσα για το 1-1.

Οι “αετοί” της Ρώμης ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση στο φινάλε. Μετά από σέντρα ο Μουρίκι έπιασε μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι και στην συνέχεια στην πλάτη του άτυχου Κολόμπι και κατέληξε στα δίχτυα των “τζιαλομπλού”, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 90ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»:

Τρίτη 12 Ιανουαρίου

Μίλαν – Τορίνο 0-0 κ.δ. (5-4 πεν.)

Τετάρτη 13 Ιανουαρίου

Φιορεντίνα – Ίντερ 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.) (57′ Κουαμέ / 40′ πεν. Βιντάλ, 119’ Λουκάκου)

Νάπολι – Έμπολι 3-2 (18′ Ντι Λορέντζο, 38’Λοζάνο, 77′ Πετάνια / 33′, 68′ Μπαϊράμι)

Γιουβέντους – Τζένοα 3-2 παρ. (2-2 κ.δ.) (2′ Κουλουσέφσκι, 23′ Μοράτα, 105′ Ράφια / 28′ Τσιμπόρα, 75′ Μελεγκόνι)

Πέμπτη 14 Ιανουαρίου

Σασουόλο – ΣΠΑΛ 0-2 (49’ Μισιρόλι, 58’ Ντίκμαν)

Αταλάντα – Κάλιαρι 3-1 (43’ Μίραντσουκ, 61’ Μουριέλ, 64’ Σούταλο/ 55’ Σότιλ)

Τρίτη 19 Ιανουαρίου

Ρόμα – Σπέτσια 2-4 παρ. (2-2 κ.δ.) (43 πεν. Πελεγκρίνι, 73’ Μικιταριάν / 6’ πεν. Γκαλαμπίνοφ, 15’, 119’ Σαπονάρα, 107’ Ντάνιελ Βέρντε)