Κύπελλο Ιταλίας: Υπέφεραν, αλλά προκρίθηκαν Γιουβέντους, Ίντερ και Νάπολι

Μέσω της παράτασης οι προκρίσεις για Γιουβέντους και Ίντερ, δύσκολα και η Νάπολι.

Μια δύσκολη πρόκριση στην παράταση πήρε η Γιουβέντους εις βάρος της Τζένοα, την οποία νίκησε με 3-2 (2-2 κ.δ.). Η Μεγάλη Κυρία στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στο έρχομαι ντέρμπι με την Ίντερ, στις 17 του μήνα, ενώ στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον νικητή από το ζευγάρι της Σασουόλο με την ΣΠΑΛ.

Το σκορ άνοιξε πολύ γρήγορα μόλις στο 2′ ο Κουλουσέφσκι με σουτ, ενώ στο 23′ ο Μοράτα έκανε το 2-0. Η Τζένοα αντέδρασε άμεσα και στο 27′ μείωσε με κεφαλιά του Τσιμπόρα σε 2-1. Οι Γενοβέζοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 75′ με τον Μελεγκόνι, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Τζένοα δεν κατάφερε να αντέξει και να κρατήσει το 2-2. Οι Μπιανκονέρι κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση, με το τέρμα του Ράφια στο 105ο λεπτό (3-2).

Γιουβέντους: Μπουφόν, Ντραγκούσιν, Ντεμιράλ (64′ Ντανίλο), Κιελίνι (64′ Μπονούτσι), Γουέσλεϊ (88′ Ρονάλντο), Αρτούρ, Μπεντανκούρ (46′ Ραμπιό), Μπερναρντέσκι, Κουλουσέφσκι, Πορτανόβα (77′ Ράφια), Μοράτα

Τζένοα: Παλεάρι, Γκολντανίγκα, Μπάνι, Ντουμπραβάνου (97′ Μάλες), Γκιλιόνε, Λεράγκερ, Ροβέλα, Μελεγκόνι, Τσιμπόρα, Σκαμάκα, Πιάτσα

ΣΤΟΧΟΣ ΕΠΕΤΕΥΧΘΗ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ

Η Νάπολι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Έμπολι στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα”, αλλά νίκησε με 3-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ρόμα – Σπέτσια.

Η ομάδα του Γκατούζο άνοιξε το σκορ στο 18′ με τον Ντι Λορέντζο, αλλά η φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 33′ με τον Μπαϊράμι. Οι Παρτενοπέι έκαναν το 2-1 στο 38′ με τον Λοζάνο, ωστόσο για ακόμη μια φορά η Έμποροι έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 68′ ξανά με τον Μπαϊράμι. Το “χρυσό” γκολ της νίκης πέτυχε στο 77′ ο Πετάνια.

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ντέμε (88′ Μπακαγιόκο), Λομπότκα (70′ Ζιελίνσκι), Ελμάς (70′ Φαμπιάν Ρουίθ), Λοζάνο, Πολιτάνο (61′ Ινσίνιε), Πετάνια (88′ Γιορέντε)

Έμπολι: Φουρλάν, Βίτι, Τέρζιτς (85′ Ασλάνι), Κασάλε, Τζαπέλα, Χάας (62′ Καμπιάσο), Νταμιάνι, Ρίτσι, Μπαϊράμι (85′ Μπαλντάντσι), Μάτος (62′ Μορέο), Ολιβιέρι (72′ Λα Μάντια)

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ 119′ ΜΕ ΛΟΥΚΑΚΟΥ Η ΙΝΤΕΡ

Η Ίντερ πήρε την πρόκριση στο 119′ κόντρα στη Φιορεντίνα, με 2-1 (1-1 κ.δ.). Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε θα βρει μπροστά της τη Μίλαν, που πήρε δύσκολη πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στην Τορίνο.

Η ´Ιντερ ήραν καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δυσκολεύτηκε να πάρει την πρόκριση κόντρα στους Βιόλα. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη ήταν ο Ρομέλου Λουκάκου που σκόραρε με κεφαλιά στο 119′ για το 2-1. Την αρχή είχε κάνει η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αρτούρο Βιντάλ στο 40′, ενώ η Φιορεντίνα ισοφάρισε στο 57ο λεπτό με απίστευτο σουτ του Κουαμέ.

Φιορεντίνα: Τερατσάνο, Μιλένκοβιτς, Λούκας Μαρτίνες, Ίγκορ, Κάσερες (52′ Βενούτι), Καστροβίλι, Μπιράγκι, Αμραμπάτ, Εϊσέρικ (52′ Βλάχοβιτς), Μποναβεντούρα, Κουαμέ (97′ Καγεχόν)

‘Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Κολάροφ, Σκρίνιαρ (61′ Ντε Φράι), Ρανόκια, Γιανγκ (69′ Χακίμι), Πέρισιτς, Γκαλιαρντίνι (81′ Μπαρέλα), Έρικσεν, Βιντάλ (94′ Μπρόζοβιτς), Λαουτάρο Μαρτίνες (69′ Λουκάκου), Σάντσες

Πρόγραμμα φάσης των «16»:

Τρίτη 12 Ιανουαρίου

Μίλαν – Τορίνο 0-0 κ.δ. (5-4 πεν.)

Τετάρτη 13 Ιανουαρίου

Φιορεντίνα – Ίντερ 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.) (57′ Κουαμέ / 40′ πεν. Βιντάλ, 119’Λουκάκου)

Νάπολι – Έμπολι 3-2 (18′ Ντι Λορέντζο, 38’Λοζάνο, 77′ Πετάνια / 33′, 68′ Μπαϊράμι)

Γιουβέντους – Τζένοα 3-2 παρ. (2-2 κ.δ.) (2′ Κουλουσέφσκι, 23′ Μοράτα, 105′ Ράφια / 28′ Τσιμπόρα, 75′ Μελεγκόνι)