Cup Portugal: Τρίτο σερί Κύπελλο για την Πόρτο

Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Πόρτο νίκησε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Η Πόρτο ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τελικό του κυπέλου Πορτογαλίας καθως νίκησε στην παράταση τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 2-1.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο δείχνει ότι της ταιριάζει αυτή η διοργάνωση διότι κατέκτησε το τρόπαιο για τη τρίτη σερί φορά.

Τα «λιοντάρια» στο 20’ άνοιξαν το σκορ με τον Τζέρι Σεντ Ζουστ. Στο 25’ οι «δράκοι» έφεραν το ματς στα ίσια με τον Εβανίλσον. Στο 29’ ο σκόρερ Σεντ Ζουστ είδε την κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα ως τελευταίος παίκτης.  Οι γηπεδούχοι αν και είχαν αριθμητικό αποτέλεσμα δεν κατάφεραν να κάνουν την ζημία στον Πίντο. Αλλά και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μην έχουν κενά στα μετόπισθεν, το ματς μοιραία οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Πόρτο κέρδισε πέναλτι στο 100’ την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Ταρεμί 2-1. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Πόρτο έκανε σωστή διαχείριση και κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και στο τέλος πανηγύρισε.

Οι συνθέσεις των αμάδων:

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Κόστα, Ζοάο Μάριο (46′ Ταρεμί), Ζε Πέδρο, Οτάβιο, Βέντελ, Γκονζάλεζ (85′ Γκρούγιτς), Βαρέλα (85′ Εουστάκιο), Γκαλένο, Τσ. Κονσεϊσάο (119′ Μπόρζες), Πεπέ (114′ Φερνάντες), Εβανίλσον (104′ Μπαρό).

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Πίντο, Σεντ Ζουστ, Κοάτες (104′ Παουλίνιο), Ινάσιο, Νούνο Σάντος (83′ Εσγκάιο), Κατάμο (71′ Μπραγκάνσα), Χιούλμαντ, Μορίτα (36′ Κουαρέσμα), Τρινκάο (71′ Ντιομαντέ), Γκονσάλβες (71′ Κουαντρεντί), Γκιόκερες