Με το δεξί ο Πανιώνιος στα πλέι άουτ

Μετά από τρεις μήνες αγωνιστικής απραξίας λόγω του κορονοϊού, η Super League 1 επέστρεψε και ο Πανιώνιος πήρε νίκη “αναπνοής” κόντρα στον Βόλο με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι των πλέι άουτ στις άδειες από κόσμο κερκίδες της Νέας Σμύρνης.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές ιδιαίτερες φάσεις, σκόρερ του μοναδικού τέρματος ήταν ο Τσιλούλης, με τον Πανιώνιο να δείχνει πως θα τα δώσει όλα για να παρεμείνει στην κατηγορία.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιτεθούν κυρίως από τα πλάγια.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης καμία ομάδα δεν κατάφερε να γίνει απειλητική και να βρει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ.

Στο 36’ ο Βόλος κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο έξω από την εστία του Πανιωνίου, ο Μουνίθ ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο δεν απείλησε την εστία του Κοτνικ.

Μέχρι το 45’ δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, μέχρις ότου ο Εμμανουηλίδης έδωσε στον Τσιλούλη, ο οποίος μέσα στην περιοχή, γύρισε και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς γκολ και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (48’) ο Πανιώνιος βγήκε στην επίθεση με τον Κόρμπο που έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Βόλου, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός.

Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σουτ του Μπαλογιάννη, το οποίο έφυγε εκτός της εστίας του Κότνικ.

Με το δεξί μπήκε ο «Ιστορικος» στο δεύτερο μέρος και στο 57’ ο Τσιλούλης άνοιξε το σκορ. Ο Εμμανουηλίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, ο νεαρός πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Ντεντάκη και ο Τσιλούλης σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Μετά το γκολ ο Βόλος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κότνικ.

Στο 82’ ο Πανιώνιος έγινε ξανά επικίνδυνος με την σέντρα-σουτ του Μιλόγεβιτς αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα και έφυγε πάλι κόρνερ.

Ο Πανιώνιος συνέχισε να ψάχνει και δεύτερο γκολ με τον Σαραμαντά στο 89’ που έφυγε στην αντεπίθεση, πήρε την κόντρα, βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε έξω.

Σκόρερ: 57′ Τσιλούλης

Πανιώνιος: Μάτιτς, Ντομίνγεζ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ρέντζας, Οικονομίδης(71’ Μιλόγεβιτς), Παπανικολάου, Κόρμπος, Τσιλούλης, Αραμπούλι(39’ Λυμπεράκης), Εμμανουηλίδης(86’ Παπαγεωργίου)

Βόλος: Γκαραβέλης, Δημόπουλος, Οικονόμου, Φεράρι, Ντεντάκης, Λύρατζης(64’ Τσαούσης), Τσοκάνης, Μπαλογιάνν(83’ Κάσες), Μουνίθ, Ζοάο, Μάντζης.