Διέλυσε τη Σεντ Ετιέν η Λυών, ξανά κορυφή η Λιλ που νίκησε τη Ρεν

Εύκολη νίκη για τη Λυών επί της Σεντ Ετιέν με πέντε γκολ και είναι μόλις δύο βαθμούς μακριά από τη πρώτη θέση, ενώ η Λιλ πάτησε ξανά κορυφή

Στο παιχνίδι που έκλεισε την 21η αγωνιστικής της Ligue 1, η Λυών συνέτριψε με 5-0 τη Σεντ Ετιέν στην έδρα της  και βρίσκεται στη 3η θέση με 43 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι πλέον στη 16η με 19 βαθμούς.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, οι Καντεγουέρε και Μαρσέλο με δύο γκολ, ο Γάλλος επιθετικός 16′, 68′ και ο Βραζιλιάνος αμυντικός 36′, 59′. Το 5ο τέρμα πέτυχε με αυτογκόλ ο Μπουάνγκα στο 82ο λεπτό.

Η πρώτη φάση του αγώνα, ήταν μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης για τους φιλοξενούμενους με τον Χαμουμά που έκανε ένα σουτ από το όριο της περιοχής αφού του στρώθηκε η μπάλα, έπειτα από μια σέντρα, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο 16′ η Λυών άνοιξε το σκορ, 1-0 με τον Καντεγουέρε, ο οποίος μετά από μια κάθετη πάσα, βγήκε απέναντι στον Μουλίν και το τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Στο 23′ ο Κακουέρε σούταρε δυνατά από μακρινή απόσταση αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα στο 33′ ο Εκαμπί βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έκανε εξαιρετική επέμβαση.

Στο 36ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μαρσέλο έκανε την κεφαλιά και σκόραρε για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 56′, φανταστική πάσα στη πλάτη της άμυνας, ο Νορντίν τετ-α-τετ με τον Λόπες, ο η εκτέλεσή του σταμάτησε στο δοκάρι.

Αμέσως στη επόμενη φάση στο 59′ ο Ντιμπουά έκανε τη σέντρα, ο Μαρσέλο που ήταν ξανά μέσα στη περιοχή έπιασε τη κεφαλιά και έκανε το 0-3 για τη Λυών.

Λίγα λεπτά μετά στο 68′ ο Ντεπάι βρήκε τον Καντεγουέρε εντός περιοχής και με απευθείας σουτ σκόραρε για το 0-4.

Αρκετά λεπτά μετά στο 82′ η  Σεντ Ετιέν δέχτηκε και πέμπτο γκολ με τον Μπουάνγκα που έστειλε τη μπάλα σε λάθος εστία. Το 0-5 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 23′ Μπρούνο, 54′ Κολόντζιετζακ, 75′ Χαμουμά, 85′ Μπουάνγκα

Σεντ Ετιέν (Πιέλ): Μουλίν, Σισσοκό (46′ Νορντίν), Καμαρά, Τράουκο (69′ Σο), Κολόντζιετζακ, Μάουφεκ, Μπουάθ, Γκαμπάρντ (46′ Μπουάνγκα), Νέιου (76′ Γιουσούφ), Χαμουμά, Αμπί (69′ Αουτσίτσε).

Λυών (Γκαρσία): Λόπες, Ντε Σίλιο, Ντενάιερ, Μαρσέλο, Ντιμπουά (89′ Μπάρντ), Μπρούνο (90′ Γκούστο) Μέντες (85′ Ντιομαντέ), Κακουέρετ, Εκαμπί (86′ Τσερκί), Ντεπάι, Καντεγουέρε (85′ Σλιμανί).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας:

Για την 21η αγωνιστική της Ligue 1, η Μπορντό επικράτησε με 2-1 της Ανζέ και ανέβηκε στην 7η θέση με 32 βαθμούς, ενώ στην 8η με ένα βαθμό λιγότερο είναι η Μετς που κέρδισε τη Ναντ με 2-0, κρατώντας τη χαμηλά στην 17η θέση με 18 βαθμούς.

Το Στρασβούργο αναδείχτηκε ισόπαλο με τη Ντιζόν, 1-1, η οποία χρειάζεται νίκες για να απομακρυνθεί από τη 18η θέση και την επικίνδυνη ζώνη. Η Ρεμς κέρδισε εντός έδρας τη Μπρεστ, 1-0 και η Λιλ, χάρις το γκολ του Ντέιβιντ πήρε το διπλό στην έδρα της Ρεν και έπιασε τη Παρί στην κορυφή στους 45 βαθμούς.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρί Σεν Ζερμέν-Μονπελιέ 4-0 (34΄, 63΄ Μπαπέ, 60΄ Νεϊμάρ, 61΄ Ικάρντι)

Λανς-Νις 0-1 (49′ Ατάλ)

Μονακό-Μαρσέιγ 3-1 (47΄ Μαριπάν, 75΄ Τσουαμενί, 90+2΄ Γιόβετιτς – 12΄ Ράντονιτς)

Μπορντό-Ανζέ 2-1 (8′, 11′ Χβανγκ-39′ Φουλγκίνι)

Ντιζόν-Στρασμπούρ 1-1 (63′ Κουλιμπαλί-51′ Αγιόρκε)

Μετζ-Ναντ 2-0 (35′ Ισέκα, 90’+ Μπουλάγια)

Ρεμς-Μπρεστ 1-0 (40′ Μπουκού)