Διέσυρε τη Μπέρνλι η Σίτι

Εύκολα επικράτησε η Σίτι της Μπέρνλι με 5-0, απέχοντας 6 βαθμούς από την κορυφή, με ένα παιχνίδι λιγότερο από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την νίκη κόντρα στη Μπέρνλι με σκορ 5-0, για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ που διεξήχθη στο Έτιχαντ.

Οι πολίτες που τρεις μέρες πριν, αν και είχαν πολλές τελικές δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Χοσέ Σα πάνω από μια φορά, ξέσπασαν στην Μπέρνλι πετυχαίνοντας πέντε γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0, και στο δεύτερο πέτυχαν άλλα δύο διαμορφώνοντας το τελικό και βαρύ 5-0.

Τρία γκολ πέτυχε ο Μαχρέζ, ενώ τα άλλα δύο τα μοιράστηκαν οι Μεντί και Τόρες. Αξιοσημείωτο είναι πως με τα τρία του γκολ σήμερα ο Αλγερινός, έφτασε τις 102 συμμετοχές του σε γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ (61 γκολ, 41 ασσίστ).

Μόλις στο 6′ λεπτό η Σίτι άνοιξε το σκορ με εκτελεστή τον Μαχρέζ. Ο Αλγερινός πήρε μια καλή πάσα από τον Ντε Μπρόινε και σούταρε ψύχραιμα, κάνοντας το 1-0.

Το 2-0 ήρθε στο 22′ λεπτό με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Ο Μαχρέζ έκανε μια ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε άψογα τον Πίκοκ-Φάρελ, διπλασιάζοντας τόσο τα τέρματα του όσο και της ομάδας του.

Πέντε λεπτά μετά ήταν σειρά του Τόρες να βάλει το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ του καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο Ισπανός.

Στο 41′ λεπτό ο Μεντί πέτυχε ένα τρίτο γκολ για την ομάδα του. Ο Ντε Μπρόινε έκανε μια άψογη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Μεντί πλάσαρε δυνατά στην απέναντι γωνία, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας κι άλλο γκολ.

Στο 53′ λεπτό ο Ντε Μπρόινε έκανε μια φοβερή ενέργεια και δοκίμασε να σουτάρει από το πλάι της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 67′ λεπτό ο Τόρες πέτυχε και αυτός ένα γκολ, ανεβάζοντας την διαφορά στα τέσσερα. ο Γκαμπριέλ Χεσούς βρέθηκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή και πάτησε στον Τόρες, ο οποίος πλάσαρε και έκανε το 4-0.

Δύο λεπτά μετά ο Μαχρέζ πέτυχε χατ-τρικ. Ο Φόντεν που είχε περάσει αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα πριν στην θέση του Τόρες, έβγαλε μια ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Αλγερινός στράικερ πέτυχε το τρίτο του προσωπικό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Στο 75′ λεπτό η Σίτι πέτυχε και 6ο γκολ όμως υπήρξε οφσάιντ και δεν μέτρησε. Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε μια παράλληλη στον Χεσούς ο οποίος πήγε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα όμως τον πρόλαβε ο Πίκοκ-Φάρελ, του οποίου η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια και κατέληξε στα δίχτυα. Τυχερός πάνω στην ατυχία του ο τερματοφύλακας της Μπέρνλι ο οποίος στο ντεμπούτο του με την φανέλα της πρώτης ομάδας έχει κάνει μια πολύ κακή εμφάνιση.

Σκόρερ: 6’+22’+69′ Μαχρέζ, 41′ Μεντί, 67′ Τόρες,

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Μοράες, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίαζ (67′ Γκαρθία) , Μεντί, Ρόντρι (46′ Φερναντίνιο), Γκουντογκάν, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Τόρες (69′ Φόντεν), Χεσούς

Μπέρνλι (Ντάιτς): Πίκοκ-Φάρελ, Τέιλορ, Μι, Ταρκόφσκι, Λόουτον, Ροντρίγκεζ, Γουέστγούντ, Μπένσον, Μπαρνς (82′ Βίντρα), ΜακΝίλ, Γουντ (68′ Πίτερς)