«Λευκή» ισοπαλία μεταξύ ΑΕΛ και Ατρομήτου

Σε ένα κακό παιχνίδι στο Αλκαζάρ, Ατρόμητος και Λάρισα μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

Η ΑΕΛ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Ατρόμητο στο Αλκαζάρ, για την 9η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι με λίγες, με την ισοπαλία να θεωρείται δίκαια. Δεύτερη σερί ισοπαλία για τον Ατρόμητο, ενώ η Λάρισα στο ντεμπούτο του Γιάννη Τάτση στον πάγκο της ομάδας, είδε σε ακόμη ένα ματς να μην καταφέρνει να κερδίζει εντός έδρας.

Οι Περιστεριώτες έχοντας ματς παραπάνω είναι προσωρινά με 13β στην 5η θέση, ενώ οι “βυσσινί” έχουν 6β και είναι στην 11η θέση.

Αν και στην αρχή η Λάρισα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, στη συνέχεια ο Ατρόμητος κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό.
Η κυριότερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήταν με τον Μανούσο, μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μανούσου στο πρώτο δοκάτι, ο Νάγκι απέκρουσε στη κλειστή γωνία.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0, σε ένα πρώτο μέρος με ελάχιστες φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε ο κακός ρυθμός, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να κάνουν ευκαιρίες.

Μετά τη διπλή αλλαγή του Ατρομήτου, με τους Μουνίθ και Μάτιτς που μπήκαν στο ματς, έγινε πιο απειλητικός στο παιχνίδι.

Στο 72’ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ντουρμισάι, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 77’ ο Ατρόμητος είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Μανούσος έβγαλε ωραία τον Μπουσούλατζιτς απέναντι από τον Νάγκι, όμως το σουτ του μέσου των Περιστεριωτών πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Σπαρβ, Γιουνές, Τρούγιτς

AEΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Μπέρτος, Μιχαήλ (55’ Μούζεκ), Σπαρβ (80’ Αλί Γκαζάλ), Φίλιπ, Ηλιάδης, Ζίζιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας, Γιουνές (62’ Ντουρμισάι), Πινακάς (80’ Τρούγιτς)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γκαλβάο, Γούτας, Τομάσεβιτς, Χαρίσης (90’ Νάτσος), Γκάλο (90’ Ρισβάνης), Μπουσούλατζιτς, Ραμπέγιο (67’ Μάτιτς), Χριστοδουλόπουλος (67’ Μουνίθ), Μανούσος (90’ Κωτσόπουλος).