“Στραβοπάτησε” η Ντόρτμουντ, άνετη νίκη για Μπάγερν

Η Ντόρτμουντ γκέλαρε κόντρα στην Κολωνία, δίνοντας της το πρώτο τρίποντο για τη φετινή σεζόν, ενώ η Μπάγερν πήρε ένα άνετο διπλό εναντίον της Στουτγκάρδη.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ τα βρήκε “σκούρα” με την Κολωνία και ηττήθηκε, ενώ η Μπάγερν πέρασε άνετα από την έδρα της Στουτγκάρδη.

Την ίδια ώρα η Λειψία επικράτησε της Αρμίνια Μπίλεφελντ, ενώ “Ουνιόν Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης” και “Άουγκσμπουργκ – Φράιμπουργκ” έληξαν ισόπαλα, για την 9η αγωνιστική της Bundesliga.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Κολωνία 1-2

Η Κολωνία επικράτησε της Μπορούσια Ντόρτμουντ με 1-2 στο Βεστφάλεν.

Οι “τράγοι” έφτασαν στην πρώτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν, σε ένα ματς, που ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός τους δεν θα το περίμενε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με τον Σκίρι (9′), ενώ στην επανάληψη ο ίδιος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (60′). Οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν με τον Αζάρ (74′), όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, με τον Χάλαντ να χάνει τεράστια ευκαιρία με άδειο τέρμα στην τελευταία φάση του αγώνα.

Αυτή η νίκη φέρνει την Κολωνία στην 15η θέση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και την Ντόρτμουντ στην 3η θέση με 18 βαθμούς.

Στουτγκάρδη – Μπάγερν Μονάχου 1-3

Η Μπάγερν πήρε άνετη νίκη κόντρα στην Στουτγκάρδη με 1-3 στο Mercedes Benz Arena.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να άνοιξαν το σκορ με τον Κουλιμπαλί (20′), όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ. Οι Βαυαροί χάρις τα γκολ των Κόμαν (38′), Λεβαντόφσκι (45+1′) και Κόστα (87′) έφτασαν στην ολική ανατροπή.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ενώ η Στουτγκάρδη είναι στην 10η θέση με 11 βαθμούς.

Λειψία – Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1

Η Λειψία “καρδιοχτύπησε”, αλλά πήρε τη νίκη εναντίον της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 2-1 στο Red Bull Arena.

Οι τάυροι πήραν το προβάδισμα με τον Ανχελίνο (20′) και με την έναρξη της επανάληψης ο Ενκουνκού διπλασίασε τα τέρματα τους (47′). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν χάρις το γκολ του Κλος (75′), όμως δεν μπόρεσαν να δικεδικήσουν κάτι παραπάνω.

Με αυτή τη νίκη η Λειψία βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ η Αρμίνια είναι στην 17η θέση με 4 βαθμούς.

Ουνιόν Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-3

Ουνιόν και Άιντραχτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 3-3 σε ένα πολύ… “ροκ” ματς στο Άλτε Φερστεράι.

Οι πρωτευουσιάνοι πήραν το προβάδισμα των δύο τερμάτων χάρις τα γκολ των Άντριχ (2′) και Κρουζ (6′), όμως οι “αετοί” έφεραν το ματς στα ίσα με δύο γκολ του Σίλβα (27′, 37′), ενώ βρέθηκαν και μπροστά στο σκορ με τον Ντοστ (79′). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ξανά έφεραν το ματς στα ίσα με τον Κρουζ (82′).

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Ουνιόν στην 6η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς και την Άιντραχτ στην 9η θέση με 12 βαθμούς.

Άουγκσμπουργκ – Φράιμπουργκ 1-1

Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο WWK Arena.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν χάρις το γκολ του Γκριφό (64′), όμως δεν κατάφεραν να το κρατήσουν, καθώς οι “φουγκεροπολίτες” ισοφάρισαν με τον Βάργκας (80′).

Με αυτή την ισοπαλία η Άουγκσμπουργκ βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς, ενώ η Φράιμπουργκ είναι στην 14η θέση με 7 βαθμούς.