Διεθνή Φιλικά: Επίδειξη από την Ολλανδία, νίκες για Αγγλία και Βέλγιο

Η Ολλανδία νίκησε εύκολα τη Γεωργία, ενώ τις νίκες πήραν και η Αγγλία και το Βέλγιο.

Στην πρόβα τζενεράλε πριν την πρεμιέρα του Euro 2020, το Βέλγιο νίκησε με 1-0 την Κροατία. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος ο Ρομέλου Λουκάκου στο 38ο λεπτό. Το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει την Ρωσία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στις 12/6, ενώ η Κροατία θα κοντράρει την Αγγλία στις 13/6.

Νικήτρια η Αγγλία με τον Μάρκους Ράσφορντ να γράφει ιστορία με την φανέλα των “Τριών Λιονταριών”. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε ο νεότερος αρχηγός σε ματς της εθνικής Αγγλίας μετά από τον Μάικλ Όουεν πριν από 18 χρόνια (συνολικά ο 125ος παίκτης των τριών λιονταριών που φόρεσε το περιβραχιόνιό τους). Μάλιστα, ήταν και αυτός που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης. Ο νεαρός φορ σκόραρε από τα έντεκα βήματα, μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Τζακ Γκρίζλις.

Η Ολλανδία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Γεωργία, νικώντας την με 3-0. Τις νίκες πανηγύρισαν και η Δανία με την Σκωτία, απέναντι στις Βοσνία και Λουξεμβούργου αντίστοιχα. Στο μηδέν έμειναν Αυστρία και Σλοβακία, ενώ νίκη με 1-0 πήρε η Μολδαβία απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν.