Euro U21: Πρωταθλήτρια η Γερμανία

Η Γερμανία κατέκτησε το Euro U21, καθώς επικράτησε στον τελικό της Πορτογαλίας

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κάτω των 21 στέφτηκε η Eθνική Γερμανίας, καθώς νίκησε με 1-0 την Πορτογαλία στον τελικό που διεξήχθη στη Λιουμπλιάνα και κατέκτησε τον τίτλο. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Νμέτσα

Η Γερμανία κατέκτησε το τρίτο της τρόπαιο – το πρώτο ήταν το 2009 και το δεύτερο το 2017 σε επίπεδο κάτω των 21.

Germany under 21 euro portugal final

Η πρώτη ευκαιρία του τελικού ήταν από πλευράς Πορτογαλίας στο 9ο λεπτό με τον Τιάγκο Τόμας που πλάσαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι Ίβηρες απείλησαν εκ νέου με το σουτ του Νταλό που κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Η Γερμανία βρήκε καλή στιγμή με το σουτ του Γουίρζ στο 17′ που βγήκε ελάχιστα από το οριζόντιο δοκάρι του Κόστα.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Γερμανία πήρε τα ηνία στο παιχνίδι. Στο 21′ ο Νμέτσα είχε τεράστια με το σουτ Γερμανού επιθετικού που έδιωξε με υπερένταση ο Κόστα.

Η σημαντικότερη στιγμή του ματς ήταν με το σουτ του Μάιερ που ανάγκασε τον Κόστα σε μια εξαιρετική επέμβαση στο 30ο λεπτό.

Η Γερμανία συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο δεύτερο μέρος και μόλις τέσσερα λεπτά μετά την σέντρα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Νμέτσα.

Μέχρι το τέλος η Πορτογαλία προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά οι Γερμανοί έκλεισαν τους χώρους και κράτησαν άνετα μέχρι το τέλος το προβάδισμα τους, που τους έδωσε και το τρόπαιο.

Σκόρερ: Νμέτσα 49′

Κίτρινες: Γουίρζ 12′, Ενμέχα 43′, Ρομ 90′, Οζκάν 92′ – Μπρακάνκα 58′, Ζότα 94′

Γερμανία: Ντάμεν, Μπακού, Πίεπερ, Σχλότερμπεκ, Ρομ, Μάιερ, Ντορσχς(Τζάνελτ 85′), Γουίρζ (Αντεγέμι 68′), Οζκάν (Σταχ 92′), Μπερίσα (Μπούρκαρντ 68′), Νμέτσα (Τζέικομπς 85′)

Πορτογαλία: Κόστα, Κόντε (Ράμος 86′), Λέιτε, Κειρός, Νταλότ, Φλορεντίνο (Φερνάντες 83′), Μπραγκάνκα, Βιέιρα, Βιτίνια (Ζότα 59′), Τόμας (Κονσεϊσάο 59′), Ντάνι Μότα (Λεάο 46′)